Çocuklar da sağlıklı yiyebilir!

Ebeveynler sıklıkla “Oğlum/kızım çok zor. Bunu asla yemeyecek.’ Ve bu bugün doğru olsa da, her zaman böyle olmak zorunda değil. Tat tomurcukları oldukça karmaşıktır ve çocuklara sağlıksız yiyecekleri sevmeyi öğretebileceğimiz gibi sağlıklı yiyecekleri sevmeyi de öğretebiliriz.

Çocuklarımıza özellikle onların yanındayken “seçici yiyiciler” demeyi bırakalım! Niye ya? Muhtemelen defalarca duyduktan sonra o etikete uygun yaşıyorlar ve her zaman seçici olacaklarını düşünüyorlar. Ancak tat tercihleri ​​statik DEĞİLDİR ve hemen hemen her çocuk için kaprislerin üstesinden gelinebilir! Bana çocuğunuzun “telaşlı bir yiyici” olduğunu söylemek yerine, çocuğunuzun “hala birçok yeni yiyecek yemeyi öğrendiğini ve çok çalıştığımızı” söyleyin.

Dr Namili Fernando, MD MHD, Dr Yum Projesi

Bebekler 30.000 tat tomurcuğu ile doğarlar (yetişkinlerin sadece 10.000’i vardır). Aslında, tat tomurcukları hamileliğin yedinci haftasında gelişmeye başlar. Bebeklerin anne karnında tat almaya başladığına inanılmaktadır. Araştırmalar, hamilelik veya emzirme döneminde anne tarafından yenen yiyeceklerin genellikle küçük çocuklar tarafından yemeye başladıklarında keyif aldıklarını göstermiştir. En çeşitli diyetleri uygulayan hamile kadınlar, bir çocuğun doğduktan sonra çeşitli yiyecekleri yeme isteğini etkilemeye yardımcı olur. Hamileyseniz veya emziriyorsanız, mümkün olduğunca çok çeşit yemeye çalışın.

Tat tomurcukları iki haftada bir yenilenir. Ağzınızı bir parça pizzayla yaktıysanız, muhtemelen bunu fark etmişsinizdir. Kısa bir süre sonra, tat tomurcukları yenilenene kadar yemeğinizin tadı biraz farklıdır. Diyetinizi değiştirmeyi denediyseniz, bunu siz de deneyimlemiş olabilirsiniz. Bir değişiklik yaptıktan birkaç hafta sonra, muhtemelen eskiden sevdiğiniz yiyeceklerin artık çekici bile olmadığını fark etmişsinizdir. Örneğin, tuzlu yiyecekleri keserseniz, eskiden sevdiğiniz yiyeceklerin artık çok tuzlu olduğunu ve artık onları umursamadığınızı fark edeceksiniz. Tat tomurcuklarımız çevremize uyum sağlar ve değişir.

5 çeşit tat tomurcuğu vardır: tatlı; kirli; Tereyağı; tuzlu; ve ekşi. Yaygın bir yanılgı, bebeklerin ve küçük çocukların sadece tatlı yiyecekleri sevdiğidir. Bununla birlikte, bebeklerin tatlı tatları tercih etme eğiliminde olduğu doğrudur. Annelerinin sütünü sevdikleri için olduğu düşünülmektedir. Tatlı yiyecekleri tercih etmelerine rağmen, küçük çocuklar beş çeşit tat tomurcuğuna sahiptir. Sabır ve azim ile bunlar geliştirilebilir ve çocuklarımıza çok çeşitli yiyecekler yemeyi öğretebiliriz.

Peki bunu nasıl yapacağız?

1. Erken başlayın ve çok çeşitli tatlar ve dokular tanıtın. Çocuğunuz daha büyükse, yemek tercihlerini her zaman değiştirebilirsiniz. Yeni şeyler öğrenmek için asla geç değildir ve bu aynı zamanda damak tadımız için de geçerlidir.

2. Çok küçük çocukların yiyecekleriyle oynamasına izin verin. Çocukluğun büyük bir kısmı onların dünyasını oyunun anlamı aracılığıyla deneyimliyor.Şükran Günü sofrasında bunu umursamayabilirken, günlük masanızda keşfetmeye izin verin. . Küçük çocuklar oynayarak öğrenirler ve yemek yemek de farklı değildir.

oynayan çocuklar

3. Bir çocuğun hemen ilgilenmediği bir yiyecek için, her seferinde küçük miktarlar verin. Çocuklarımız küçükken çoğu gece salata yerdik ve büyük hayranlar değildiler. Pekala, dürüst olmam gerekirse, hala büyük hayranlar değiller ama onları yiyorlar ve şikayet etmiyorlar. Bunu bir zafer olarak kabul edeceğim! Yavaş yavaş, onlara bir parça bebek ıspanak yedirerek başladık, sonra azar azar iki tane vb. Birkaç hafta ileri sar ve salata yiyiciler yedik!

4. Kalıcı olun. Tat alma tomurcuklarının değişmesi ve bir bebeğin beyninin belirli bir yiyeceği sevdiğini kaydetmesi için 15’e kadar maruz kalma gerekebilir. Çoğu ebeveyn 2 veya 3 kez denedikten sonra çocuklarının bu yemeği sevmediğine karar verir. terk etme!

5. Çocukları hazırlama ve pişirme sürecine dahil edin. Eğlenmenin yanı sıra, sofrada yeni yiyecekleri denemeye daha istekli olmalarını sağlayacak bir aidiyet ve gurur duygusu da geliştirirsiniz.

Çocuk Mutfağı

Kendi yemeklerini hazırlamaya yardım eden çocuklar, yemek yapmayanlara göre çok daha fazla sebze yerler.

Dr. Klazine van der host, beslenme uzmanı

6. Bir çocuk yeni bir yemeği sevdiğinde, bir sonrakiyle başlayın. Vücutlarının ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini en üst düzeye çıkardığınızdan emin olmak için Dr. Greger’in Her Gün Yememiz Gereken 12 Gıda listesini bir kılavuz olarak kullanın.

bölücü

Daha fazlasına ihtiyaç var?

Dr. Yum olarak bilinen Çocuk Doktoru Nimali Fernando MD, “Dr. Yum Projesi” ile hastalarına ve ailelerine sağlıklı beslenmenin faydalarını öğretmek için yapılmıştır. Bugün, küçük çocuklu aileler için çevrimiçi sınıfların yanı sıra, elinizdeki yiyeceklerle yemek pişirmeyi daha da kolaylaştırmak için tarifler ve bir “yemek-o-matik” sunuyorlar. Bunlar, siz küçük çocuğunuza yeni yiyecekler yedirmeye çalışırken ekstra destek sağlarken, akşam yemeğini daha kolay hazırlamanıza yardımcı olacaktır. Onları kontrol et!

Bunların hepsini denedim ve çocuğum hala yeni yiyecekler yemek istemiyor. Şimdi ne olacak?

Kısa bir ara verin, sonra tekrar deneyin. Bir noktada, çoğu küçük çocuk yeni şeyler denemeyi bıraktıklarında bir “neofobi” döneminden geçer. Zararlı olabilecek yiyecekleri tüketmek için atalardan kalma bir sezgiden kaynaklandığına inanılıyor. Çocuklarımızı güvenli yiyeceklerle beslediğimizi bilsek de, yeni yürümeye başlayan bir çocuğun doğuştan gelen duygusu her zaman geri adım atmalarına neden olabilir. Bazıları bu aşamanın 18 ay ile 2 yıl arasında zirve yaptığına inanıyor. Bir çocuğun bugün bir şey yememesi, gelecekte alıcı olmayacağı anlamına gelmez.

Hayır, hala şans yok.

Çocukların yaklaşık %10’unun çok seçici yiyiciler olduğuna inanılıyor. Çocuğunuz için durum böyle görünüyorsa, ek destek sağlayabilecek bölgenizdeki uzmanlar hakkında çocuk doktorunuzla konuşun.

bölücü

Her şeyden önce, sinir bozucu bir süreç olsa da eğlenceli de olabilir. Oğlunuz veya kızınızla bu anın tadını çıkarın. Ne kadar rahat ve eğlenceli olursanız, başarılı olma olasılığınız o kadar artar. Buna sahipsin!

İyi sağlıklı yemek!

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.