Dr. Greger’in Günlük Düzine – Sağlıklı ve Mutlu Beslenme

Dr. Greger bir doktor, uluslararası beslenme konuşmacısı ve en sevdiğim kitaplardan biri olan How Not To Die’ın ortak yazarıdır. Ayrıca, ücretsiz beslenme videoları ve makaleleri sunan, kar amacı gütmeyen, bilime dayalı bir web sitesi olan NutritionFacts.org’u da yönetmektedir. Şuna bir bakın, birçok ilginç bilgi içeriyor! Tüm çalışmaları, çeşitli hastalıkları önlediği ve tersine çevirdiği bilimsel olarak kanıtlanmış gıdaları belirlemeye odaklanmaktadır.

Tüm araştırmaları boyunca Dr. Greger, “günlük düzine” olarak adlandırılan şeyi yarattı – optimal sağlığı korumak için her gün yememiz gereken on bir yiyecek (artı onikinci unsur olarak egzersiz). Her yiyecek/gıda grubu, hastalıklarla savaşırken sağlığımızı oluşturmaya ve korumaya yardımcı olan vücudumuza önemli katkılarda bulunur. Bunlar şunları içerir: fasulye, çilek, diğer meyveler, turpgillerden sebzeler, yeşil sebzeler, diğer sebzeler, keten tohumu, fındık, baharatlar, kepekli tahıllar ve içecekler.

Daily Dozen, tüm sağlıklı gıdaların eşit yaratılmadığı anlayışından ilham alıyor. Bazıları bol miktarda bulunur ve diğerleri, örneğin sülforafan, neredeyse yalnızca bir besin grubunda bulunur. Sülforafan durumunda, sadece turpgillerden sebzelerde bulunur. Günlük Düzine Diyeti bitki bazlıdır, ancak bu, isterseniz et yiyemeyeceğiniz anlamına gelmez. Denemek isteyebileceğiniz bir strateji, önce günlük düzineyi almak ve günlük yemek planınızda fazladan yeriniz varsa et yiyin.

Diyetler konusunda hiçbir zaman iyi olmadım. Görünüşe göre vücuduma bir şey yememesini söylediğimde, daha da çok istiyor! Daily Dozen’ı sevmemin ana nedeni, bunun ne yememeniz gerektiği değil, ne yemeniz gerektiğiyle ilgili olmasıdır. Ne yapabilirim! En büyük düşüşlerimden biri patates cipsi. Ben büyük bir hayranıyım, özellikle de gerçekten tuzlu olanlar! Daily Dozen ile hala cips yiyorum, ancak on bir kategoriye ulaşana kadar değil. Sadece sağlıksız yiyecekler yediğim için daha az suçlu hissetmiyorum, aynı zamanda vücudumun kendini sürdürmek ve cips yemenin olumsuz etkileriyle mücadeleye yardımcı olmak için ihtiyaç duyduğu beslenmeyi aldığını da biliyorum – bu bir kazan-kazan!

Kontrol listesinin çıktısını almayı ve gün boyunca (en azından rutini oluştururken) yediğiniz şeyleri işaretlemeyi yararlı bulabilirsiniz. Ne yediğinizi işaretlemek için indirebileceğiniz ücretsiz bir uygulama da var. Kontrol listesi, dört günü takip etmek için alan içerir ve kaçırmış olabileceğiniz alanları görmenin harika bir yoludur.

bölücü

Porsiyon nedir?

 1. Fasulye – Bir porsiyon, çeyrek fincan humus, yarım fincan pişmiş fasulye veya tam bir fincan taze fasulye olarak kabul edilir.
 2. Meyveler – Bir porsiyon, yarım fincan taze veya donmuş çilek veya çeyrek fincan kuru çilek olarak kabul edilir. Meyveler, vücudumuzun her yerinde faydaları olan harika yiyeceklerden biridir. Burada onlar hakkında daha fazla bilgi edinin!
 3. Diğer meyveler – Orta boy bir meyve, bir fincan doğranmış meyve veya çeyrek fincan kuru meyve, burada bir porsiyon olarak sayılır.
 4. Turpgillerden sebzeler – Bu kategoride yarım fincan bir porsiyon olarak kabul edilir. Bu güçlü besin grubu hakkında daha fazla bilgi edinmek için turpgillerden sebzelerle ilgili makaleye göz atın!
 5. Yeşiller – Bir fincan yeşillik bir porsiyondur. Bunu ilk öğrendiğimde, harika, eğer bir fincan lahana alırsam, bu yeşillikler ve turpgiller sayılır! Hayır. Ne yazık ki, bir porsiyon yalnızca bir kategori olarak sayılır.
 6. Diğer Sebzeler – Günde iki yarım fincan porsiyon yemek burada ihtiyacınızı karşılayacaktır!
 7. Keten tohumu – Tüm şaşırtıcı faydaları için keten tohumları hakkındaki makaleme bakın. Günde bir yemek kaşığı yeterlidir. Pek çok yiyeceğin üzerine serpebilir veya keten tohumu krakerlerinden birini satın alabilirsiniz.
 8. Fındık – Çeyrek fincan fındık veya iki yemek kaşığı fındık ezmesi yeterlidir! Fındıklara bakın – tüm fındıklar arasında en fazla besin değerine sahipler. Şahsen, umurumda değil, ama salataya serpilip serpilmeleri önemli değil. Dene!
 9. Baharatlar – Bu, içlerinde en kolayı! Her gün bir çay kaşığının dörtte birine ihtiyacınız var. Yemek için her oturduğunuzda, bir veya iki baharat şişesi alın, üstüne biraz serpin ve işiniz bitti!
 10. Tam Tahıllar – Bir porsiyon, yarım fincan sıcak mısır gevreği, pirinç gibi pişmiş tahıllar veya pişmiş makarnadır; bir bardak yemeye hazır tahıl (soğuk); bir tortilla veya bir dilim ekmek; yarım simit veya İngiliz çöreği; ya da üç bardak patlamış mısır.
 11. İçecekler – On iki onsluk bir bardak bir porsiyon olarak sayılır.
 12. Egzersiz – Doksan dakika orta düzeyde egzersiz (yürüme gibi) veya kırk dakika şiddetli aktivite (koşu gibi) önerilir. Bu güne yayılabilir.

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.