Elmalar ekşi midir? (Sağlıklı mı?) – Healthyfoodforliving.com

“Günde bir elma doktoru uzak tutar” ifadesini duyduysanız elinizi kaldırın. Hepiniz olmasa da eminim çoğunuz duymuşsunuzdur.

Ancak elma yediğimizde içindekileri bilemeyiz. Kimin umurunda çünkü elmalar lezzetli meyvelerdir. Sağlık bilincine sahip olanlar için tam olarak ne tükettiklerini bilmelerine rağmen.

Elmalar asidik mi yoksa alkali meyveler mi? Doktorları uzak tutması bizim için gerçekten çok mu iyi? İhtiyacınız olan tüm elma bilgisine bu makalede ulaşabilirsiniz.

Elmalar asidik mi yoksa alkali mi?

Bir maddenin asitliği ve alkaliliği, o maddenin pH seviyesine bağlıdır. pH seviyesi 7’nin altındaysa asidik olarak adlandırılabilir. Yine pH seviyesi 7’nin üzerinde ise bu madde alkalidir.

Elma sizin için asidik mi yoksa alkali bir meyve mi?

Elmalar, hepimizin bildiği gibi tüm zamanların en lezzetli meyveleri arasındadır. Ancak elmaların bizim için sağlıklı olup olmadığını bilmek çok önemli bir görevdir.

Böyle bir şeyi bilmek için elmaların asidik mi yoksa alkali mi olduğunu da bilmeniz gerekir.

Yetiştirilen bir elmanın pH seviyesi genellikle 4’tür. Bu, elmaların asidik olduğu anlamına gelir çünkü sadece asidik maddeler için geçerli olan pH seviyesi 7’nin altındadır.

Pişmiş elmalar asidik midir?

Birçok insan elma ile yemek yapmayı sever. Ancak pH seviyelerinin ne olduğunu ve asidik olup olmadıklarını mutlaka bilmiyorlar.

Pişmiş elmanın ekşi olup olmadığını bilmek de sağlığınız için faydalı olabilir.

Elmaları pişirdiğinizde 3 ile 4 arasında bir pH’a ulaşırlar. Bu, pişmiş elmaların da asidik olduğu anlamına gelir.

Yeşil elma asidik midir?

Yeşil elmalar ayrıca askorbik asit ve malik asit gibi sitrik asit içerir. Bu yüzden bazı insanlar yeşil elmaların asidik olmadığını düşünse de, gerçekten öyle.

Ekşi elmaların pH’ı 7’nin altında olduğu için asidiktirler.

Kırmızı elmalar ekşi midir?

Genellikle yeşil meyveler ekşi meyvelerle ilişkilendirilir. Bu her zaman böyle değildir, çünkü kırmızı elmaların bile pH’ı 7’nin altındadır, bu da onların asidik olduğu anlamına gelir.

Peki, kırmızı elmalar asidik midir? Evet, kırmızı elmaların aslında ekşi olduğunu güvenle söyleyebiliriz.

Elmalar neden ekşidir?

Asidik olmayan meyvelerin aksine elmalar, elmaları çok asidik yapan malik asit içerir. Farklı elma türleri, farklı miktarlarda malik asit içerir ve bu da onlara farklı bir tat verir. Bu asit, çok fazla varsa ağız kuruluğuna neden olabilir.

Elmaların besin kimyası harikadır. Elma gibi asidik gıdalar ayrıca askorbik asit ve hatta C vitamini gibi bir miktar organik asit içerir. Bunların çoğunu çiftlikte yetiştirilen elmalar yerine yabani elmalarda bulacaksınız.

Elmalar bu yüzden ekşidir.

İşte elmaları ekşi yapan malzemelerin bir tablosu.

asit bileşenleri 100 gram elmanın içindeki madde miktarı
Malik asit 0,3 ila 0,6 gram
Askorbik asit veya C vitamini 4.8 miligram

Elmalar asit reflüsüne iyi gelir mi?

Elma geleneksel bir meyvedir. Ve elmalar asit reflüsü için iyidir. Nedenini öğrenelim.

Asit reflü veya gastroözofageal reflü şikayetiniz varsa, belirli yiyeceklerden kaçınmanız tavsiye edilir. Bu, portakal, limon, misket limonu gibi turunçgiller gibi asidik yiyecekleri ve hatta domates gibi asidik yiyecekleri içerecektir.

Ama elmalarda tam tersi. Asitli olmalarına rağmen elmalar asit reflüsü veya GÖRH olan kişiler için faydalıdır.

Doktorlar aslında GÖRH hastaları için olgun elmalar, tatlı McIntosh, tatlı carolina elmaları ve diğer elma ürünleri gibi her türden elma yemeyi tavsiye ediyor.

Elmaların GÖRH hastaları için faydalı olmasının ana nedeni, asit reflüsüne çok yardımcı olan potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi birçok alkalize edici mineral içermesidir.

Asit reflü için başka hangi meyveler iyidir ve asidik midir?

Çok az zararlı asit içerdiğinden asit reflüsü veya mide ekşimesi için elma dışında üzüm ve muz gibi meyvelerin de tüketilmesi tavsiye edilir.

Bu meyveler, elmaların GÖRH hastaları için neden iyi olduğuna benzer nedenlerle GÖRH hastaları için harikadır.

Şimdi, üzüm asidik mi yoksa alkali mi? Asidik veya orta ila zayıf alkali meyveler oldukları bilinmektedir. Yine, muzlar asidik midir? Hayır değiller. Bu bilgiyi bilmekte fayda var.

Elma sirkesi ve elma suyu asidik midir?

Elma sirkesi ve elma suyu her ikisi de elma ürünleridir. Elmalar ekşi olduğu için bu ikisinin de ekşi olup olmadığı sorusu ortaya çıkabilir.

Bakalım elma sirkesi ve elma suyu asidik mi yoksa alkali mi?

elma sirkesi

Elma sirkesine gelince, 2 ile 3 arasında bir pH ile oldukça asidiktir. Yüksek asitliği ve iltihaplanmayı azaltmak için besleyici özellikleriyle bilinir.

Güzellik endüstrisinde ve antioksidanlar açısından zengin olduğu için sağlık yararları için en popüler olanıdır. Elma sirkesinin saç ve cilt için en faydalı olduğu bilinmektedir.

Alkali davranır

Elma sirkesi asidik olmasına rağmen alkali etki gösterir. Bunun nedeni, sindirildiğinde sindirim süreci tarafından tamponlama sistemleridir. Olan şu ki, bu sistem midede dengenin korunmasına yardımcı olacak ve pro bakterilerin büyümesi için bir ortam yaratacaktır. Bu metabolik süreç metabolik alkaloz olarak bilinir.

Bazıları asidik elma sirkesi tüketirseniz vücudunuzu bir nedenden dolayı alkali hale getireceğine inanır. Ancak bu yanlış bir kanıdır çünkü asit sindirim sisteminden geçtiğinde daha fazla asit üretir.

Böylece, vücudun pH’ı düştükçe vücudunuz biraz daha asidik hale gelir. Ancak vücudunuzda bulunan pH tamponları değişime direnecek ve pH’ı dengede tutacaktır.

elma suyu

Şimdi elma suyu hakkında konuşalım. Ayrıca asidiktir çünkü elma suyunun pH’ı 3.4 ile 3.5 arasındadır, orijinal halinden biraz daha asidiktir.

Elma suyu asiditesi nedeniyle iyi bir raf ömrüne sahiptir. Bu nedenle, geleneksel olarak hiçbir koruyucu gerektirmez. Ancak günümüzde, daha uzun süre tazelik sağlamak için elma suyuna koruyucu maddeler eklenir.

Son sözler

Elmalar bir doğa harikasıdır. Lezzetli ve sağlıklıdırlar ve birçok faydası vardır. Elmalar ekşi midir? Evet onlar. Ama doğru şekilde. Gerçekten de elmalar, farklı hastalık türlerini uzak tutmak için idealdir.

Herkes diyetinde elma bulundurmalı. Umarım bu makaleyi okuduktan sonra daha fazla elma yemeye başlarsınız.

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.