Fıstık ezmesi asidik midir? – Sağlıklıgıdaforliving.com

Fıstık ezmesini kim sevmez? Herkesin en sevdiği yemek olduğuna bahse girebiliriz. Ama göründüğü kadar sağlıklı mı? Hadi bulalım.

Fıstık amino asitler, vitaminler ve sağlıklı yağlar açısından zengindir. Ayrıca besin açısından da zengindirler. Ancak birçok insan fıstık ezmesini tükettikten hemen sonra kötü asit reflüsünden şikayet eder. Nedenini hiç düşündün mü? fıstık ezmesi asidik mi?

Fıstık ezmesi asidik mi yoksa alkali mi?

Basit cevap evet. Fıstık asidik olduğu gibi, fıstık ezmesi de asidiktir. Ama ne kadar asidik? Bu seviyeyi belirlemek için pH değerini tartışacağız.

Fıstık ezmesinin pH’ı ve pH’ı nedir?

pH ölçeklerini duymuş olabilirsiniz, ancak gerçek anlamını biliyor musunuz? Veya hangi pH bizim için idealdir? pH seviyesi, bir maddenin asidik (7’nin altında), nötr (7 civarında) veya alkali (7’nin üzerinde) olup olmadığını belirler. Dolayısıyla pH’ı 7’nin altında olan her şey genellikle asidik olarak kabul edilir.

Fıstık ezmesinin pH’ı nötre çok yakın olsa da yine de asidik olarak kabul edilir.

Fıstık ezmesinin diğer asitli gıdalarla karşılaştırılması:

Ancak portakal suyu, sirke veya limon suyu gibi diğer asidik gıdalarla karşılaştırıldığında yer fıstığı daha az asidiktir. Örneğin, portakal suyunun pH’ı 4.2’dir ve bu çok daha asidiktir. Sirke ve limon suyunun pH’ı da çok asidiktir. 2.5 ve 3. Fıstık daha az asidik olmasına rağmen, çok miktarda yenildiğinde asit reflüsü için hala kötüdür.

Fıstık ezmesindeki asitli maddeler nelerdir?

Fıstık ezmesinin ana bileşenleri kavrulmuş fıstık, şeker ve hidrojene bitkisel yağdır. Doymamış yağlar, vitaminler, omega 3 yağ asitleri ve mineraller açısından zengindir. Fıstık ezmesi ayrıca omega-6’lar, manganez, protein ve lif dolgu maddeleri içerir.

Bu bileşenlerin bazıları inflamatuar olma potansiyeline sahiptir. Örneğin, yüksek miktarda doymamış yağlar ve katkı maddeleri büyük asit geri akışına neden olabilir.

İçindekiler 100 gr fıstık ezmesi başına miktar
karbonhidratlar 22g
Protein 22.5g
Şişman 51g
Şeker 6.5g
Sodyum 476mg

Fıstık ezmesi asit reflüsüne iyi gelir mi?

Fıstık ezmesi kulağa sağlıklı ve besleyici gelse de aslında diğer beslenme amaçları için de faydalı olabilir. Ancak asit reflüden muzdarip olanlar için yeterince kötü. Nedenini söyleyelim.

Göründüğü kadar sağlıklı, fıstık ezmesi doymamış yağlarda yüksektir. Ve doymamış yağlar size sindirim sorunları ve oldukça kötü asit reflüsü verebilir. Asit reflü veya GÖRH’den muzdarip olsanız bile, orta dereceli kısmını tolere edebilirsiniz. Ancak tükettiğiniz miktar ne kadar yüksek olursa, hastalanma olasılığınız o kadar yüksek olur.

Fıstık ezmesi neden mide ekşimesi yapıyor?

Çok fazla fıstık ezmesi yedikten sonra göğsünüzde bir düğüm ağrı hissettiniz mi? Eğer bu bir evetse, nedenini bilmen gerekiyor. Fıstık ezmesi hafif asidiktir ve özellikle aç karnına veya çok miktarda alındığında asit geri akışına neden olabilir.. Midede aşırı asit, mide ekşimesi semptomlarına neden olur. Şimdi, fıstık ezmesi ve mide ekşimesi arasındaki ilişki açık görünüyor, değil mi?

Mide ekşimesi genellikle asit reflü veya peptik ülserin yaygın bir belirtisidir. Ek olarak, fıstık ezmesi de sizi şişkin hissettirebilir. Fıstık ezmesi toleransı kişiden kişiye değişebilir. Ancak bazı durumlarda insanlar pelet tükettikten sonra sindirim sorunlarından da şikayet ederler.

GÖRH için en kötü fıstık ezmesi türü hangisidir?

Fıstık ezmesinin genellikle kötü asit reflü tekrarlarından sorumlu olup olmadığı açık değildir. Beslenme uzmanları, pH değeri 7 olan nötr pH seviyesinin altında olan 6,3 olduğundan fıstık ezmesinin asit reflüsü için kötü olduğunu varsayıyorlar.

Ancak, tüm türler aynı kurala tabi değildir. Farklı çeşit ve markalardaki fıstık ezmesi farklı pH’a sahip olabilir. Araştırmaya göre, granül fıstık ezmesi, pürüzsüz fıstık ezmesinden daha fazla mide ekşimesine neden olabilir.

Pürüzsüz şekersiz fıstık ezmesi, asit reflüsü olan kişiler için iyi olabilir. Diğer çeşitlere göre daha kolay sindirilir. Öte yandan, tıknaz fıstık ezmesi, hazımsızlık dışında, size anında mide ekşimesi verme olasılığı daha yüksektir. Çünkü pürüzsüz fıstık ezmesinden daha fazla kavrulmuş fıstık var. Aynı şey karamel veya şekere karşı hassasiyeti olanlar için tatlı çeşitleri için de geçerlidir.

Asit reflüsüne daha yatkınsanız her zaman dikkatli olun. Sağlıklı beslenme için doğru markayı alın ve ona göre yazın.

Fıstık ezmesini daha az asidik yapabilir misin?

Bazen doğru fıstık ezmesi markasını bulmak zor olabilir. Daha düşük asitli fıstık ezmesi bulmak samanlıkta iğne aramak gibidir. Ancak en iyi fıstık ezmesini bulmanın birkaç kolay yolu var.

Tamamen organik fıstık ezmesi aramayı deneyin. Şeker, ekstra yağ veya sıvı yağ içermezler. Tek bileşen fıstık olmalıdır. Ayrıca vegan fındık ezmesi de arayabilirsiniz. Daha az asitli bir fıstık ezmesi seçmenin başka bir yolu da en az grenli olanı bulmaktır. Parça fıstık ezmesi, kremalı fıstık ezmesinden daha asidiktir. Bu nedenle, bunlara dikkat edin.

Mide yanmasını önlemek için günlük ne kadar fıstık ezmesi tüketilebilir?

Fıstık ezmesi sağlıklı bir gıda olarak kabul edilse de yine de ölçülü tüketilmelidir. Tüketilebilecek ortalama fıstık ezmesi miktarı iki yemek kaşığıdır. İki yemek kaşığı yaklaşık 32 gram içerir. Yani günde ortalama 32 gram tüketebilirsiniz.

Son sözler

PB&J olmadan kim yaşayabilir? Fıstık ezmesi, ekmek, krep ve hatta dondurma olsun, herkesin en sevdiği atıştırmalıktır. Fıstık ezmesine direnmek oldukça zordur.

Ancak fıstık ezmesi hafif asidik olduğu için asit geri akışına neden olabilir. Ancak bu, fıstık ezmesi alımınızı tamamen kesmeniz gerektiği anlamına mı geliyor? Hayır, fıstık ezmesi yemeye devam etmenin yolları var. İlk olarak, ilave şeker veya yağ içermeyen doğal fıstık ezmesi arayın. İkincisi, büyük olanın yerine pürüzsüz fıstık ezmesini satın alın.

Son olarak, fıstık ezmesi alımınızı makul bir miktarla sınırlamaya çalışın. Bir kişinin fıstık ezmesi alımı değişebilir. Ancak fıstık ezmesi alımınızı birkaç yemek kaşığı ile sınırlamaya çalışın. Sorumlu bir şekilde yiyin ve sonra bize teşekkür edin.

‘Fıstık ezmesi asidik midir’ hakkında sık sorulan sorular:

1. Fıstık da mide ekşimesine neden olur mu?

Evet, fıstık ezmesi gibi fıstık da asitli besinlerdir. Genellikle yer fıstığı yağ, protein, E vitamini ve omega 6 bakımından yüksektir. Sizi uzun süre tok tutabilirler. Ancak bir dezavantajı var. Yer fıstığı hafif asidik bir pH’a sahiptir. pH’ı 6.3’tür.

Bununla birlikte, fıstık ezmesi, normal fıstıklardan daha fazla yağ, yağ ve ilave şeker içerir. Bu nedenle, fıstık ezmesinin asit reflüsüne neden olma olasılığı daha yüksektir. Orta miktarda yer fıstığı yemek zarar vermez.

2. Badem yağı asidik midir?

Hayır, badem yağı alkalidir. Taze çekilmiş badem yağı sindirildiğinde alkalidir. pH’ı 8.0’dır. Mide problemleriniz varsa badem yağı daha iyi bir alternatif olabilir.

Ek olarak, badem yağı asit reflüsüne yardımcı olabilir. Sağlığa birçok faydasının yanı sıra en önemli faydalarından biri de bademin mide asidini emebilmesidir. Asit üretimini azaltabilir. Bu yüzden mide ekşimesi için endişelenmenize gerek yok.

3. Mide yanmasını önlemek için hangi yiyeceklerden kaçınılmalıdır?

Fıstık ezmesi ile birlikte süt ürünleri, çikolatalar ve yumurta akı asitli gıdalardır. Badem sütü, süt ürünlerine harika bir alternatif olabilir. Yağlı yiyeceklerden ve kızarmış yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Alkali bir diyet, gastrit, asitlik ve mide ekşimesi çekenler için ideal olacaktır. Diyetinize dahil etmeniz gereken alkali yiyecekler birçok sebzeden oluşur. Özellikle lif açısından zengin sebzeler. Omega 3 yağ asitleri açısından zengin diğer alkali gıdalar somon, morina karaciğeri yağı, istiridye ve sardalyadır.

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.