Galette des rois ve getto patlayıcıları

Geçen Pazar bir arkadaşın evinde, yakışıklı, kibar ve terbiyeli köpekleriyle tanıştığımız öğle yemeğine davetliydik. Yemek yerken, “Eğer bitirmekte zorlanıyorsan, belki sana yardım edebilirim…” diyen nazik bir ifadeyle yanımıza oturdu. pençesi, ifadesi şöyle: ‘Oy! Bana yiyecek ver yoksa takviye kuvvet gönderirim!’ Snoopy’nin tüylü arkadaşı Woodstock’un, verdiği bir partide Snoopy’ye tazminat faturası gönderdiği bir Fıstık çizgi filmi var. Köpeklerimizin asla partilere davet edilmemesine çok sevindim; beni maddi olarak mahveder.

Geçenlerde Twitter’da bazı komik hikayelere rastladım ve biri beni o kadar çok güldürdü ki iki kaburga kemiğim yerinden çıktı (Ehlers Danlos’un sevinçleri!). Daha sonra, yerel hastanenin koridorlarında, her zamanki maske kaynaklı sersemliğimle amaçsızca dolaşırken (tamam o zaman, sadece her zamanki sersemliğim), ortam müziğinin telefonumdaki bir çalma listesiyle aynı olduğunu fark ettim. Geçerken, doktorun sekreterine bu tesadüften bahsettiğimde, bana çok kibarca ve genellikle manyaklara ve aptallara mahsus boğuk bir tonda, müziğin aslında çantamdan geldiğini söyledi. Çantamı istemeden küçük bir deri getto blasterine çevirmiştim!

Luc, hazırladığım yemeği eleştirmek için seçici kedimizi kullanıyor. ‘Kedi bourguignon’u biraz yağlı bulduğu için bitirmedi’ veya ‘Minou geçen sefer yaptığın Coq au Vin’i tercih etti’ gibi şeyler söyleyip duruyor. Kedinin karın ağrısını nasıl durduracağını öğrenmesinin daha iyi olduğunu söyleyebilirim, yoksa ev yapımı yiyecekleri köpeklerin kaselerinde biter…

Galette des Rois, 14. yüzyıldan beri Fransa’da bir gelenek olmuştur. 6 Ocak’ta Epifani’yi kutlamak için sunulur, ancak genellikle Ocak ayı boyunca mevcuttur ve şimdi Yeni Yılı kutlamak için aile ve arkadaşlar arasında paylaşılmaktadır. “Kral”, pastanın içine gizlenmiş bir “fasulye” veya tılsım ile temsil edilir. Kim pasta diliminde “fasulyeyi” geçerse, “kral” olur ve gün için kağıt bir taç takmanın şüpheli onuruna sahip olur.

İçindekiler (6 kişilik)

400 gr puf böreği

2 yemek kaşığı kayısı reçeli

75 gr tereyağı

100 gr şeker

2 çırpılmış yumurta artı 1 yumurta sarısı

140 gr öğütülmüş badem

Bir tutam tuz

2 yemek kaşığı Konyak veya Armagnac

Fırını önceden 200°C’ye ısıtın. Hamuru ikiye bölün, her bir parçayı açın ve yaklaşık 25 cm’lik yuvarlaklar halinde kesin ve bir fırın tepsisine bir tur yerleştirin. Kayısı reçelini hamurun üzerine yayın (kenarlara ulaşmadan). Yumuşatılmış tereyağı ve şekeri hafif ve kabarık olana kadar çırpın, ardından çırpılmış yumurtaları ekleyin. Öğütülmüş bademleri ve tuzu ekleyin ve Konyak/Armagnac’ı ekleyin. Karışımı reçelin üzerine dökün ve eşit şekilde yayın. Hamurun kenarlarını biraz su ile fırçalayın ve ikinci yufkayla kapatın, kenarlarını bastırarak kapatın. Keskin bir bıçakla üstüne bir desen yapın, ardından yumurta sarısı sürün. Altın kahverengi olana kadar 25-30 dakika pişirin. Sıcak servis edilebilir, ancak sıcak veya soğuk değil.

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.