Hint mutfağı sağlıklı mı? Gerçeği bul! – Sağlıklıgıdaforliving.com

Dünyanın en farklı kültüre sahip ülkesi hangisidir? Kaçınılmaz cevap elbette Hindistan! Bu ülkenin her parçasının kendine özgü bir kültürü vardır, bu da onu eşsiz kılmaktadır. Ve farklı kültürlerle birlikte yemek çeşitleri gelir.

Hint mutfağı o kadar çok şeyle zenginleştirilmiştir ki, her şekilde renklidir.

Bir hafta sonu gecesi, bir Hint yemeğinin yanınızda götürme havasında olabilirsiniz. Ama sağlıklı hint yemekleri? Hint mutfağıyla ilgili tüm şüphelerinizi hemen gidermenize yardımcı olacağım!

Şunlar da hoşunuza gidebilir: Taro Kökünün Tadı Nasıldır?

Hint mutfağında neler var?

hint yemekleri sağlıklı mı

Hazırlanan zengin, yağlı ve baharatlı yemeklerin bolluğu nedeniyle Hint yemeklerinin zararlı olduğuna dair basmakalıp bir görüşe sahibiz. Ancak, bu bir efsanedir.

Hint yemekleri birçok dengeli besin içerir. Ayurveda’ya dayanarak, eski Hint mutfağı çok sağlıklıydı. Ayurveda, sağlıklı bir diyetin her insanın vücut tipine uyum sağladığını söylediğinden, bedenlerimize ve zihinlerimize koyduklarımız, düşünme ve hissetme şeklimizi değiştirebilir.

Tahıl Dolu Bir Mutfak:

Hindistan’daki insanlar birçok farklı türde pirinç tanesi yetiştiriyor. Hint mutfağında da pek çok mercimek çeşidi vardır. Bu nedenle, Hindistan’da dal pirinci ve rajma içeren pirinç yemek uzun zamandır popüler olmuştur. Bunlar en iyi protein öğünleridir çünkü tüm gerekli amino asitleri içerirler.

Thalis – çeşitlilik dolu:

Geleneksel Hint thali, her biri boyut olarak biraz farklı olan birçok küçük kaseden oluşur. 2-3 çeşit mercimek, sebze, pirinç veya her ikisi ve pirinç veya ekmek alacaksınız. Thali ayrıca az sayıda tatlı yemek içerir. Tam bir yemek çünkü ihtiyacınız olan tüm besinleri doğru miktarda içeriyor.

Sağlıklı yemeklik yağlar:

Hindistan’da birçok yemeklik yağ türü vardır. Hindistan’da hardal yağından yerfıstığı yağına, hindistancevizi yağından yerfıstığı yağına kadar sağlıklı ve sizin için iyi olan çok çeşitli yemeklik yağlar bulunur.

Ancak, geçmişte yapılışları şimdiki halinden çok daha iyiydi.

Mutfak tuzları:

Hint yemeklerinde eskiden siyah, pembe ve kaya tuzu kullanılırdı. Zamanla, daha az saf bir tuz kullanmaya başladılar, bu yüzden Hint yemeklerinin eskisinden daha az sağlıklı olmasının nedeni bu olabilir. Bu nedenle, malzemelerin bugün insanların yediği Hint yemeklerini değiştirmiş olması muhtemeldir.

Şunlar da hoşunuza gidebilir: Sashimi sağlıklı mı?

hint yemekleri sağlıklı mı

Hint yemekleri şeker hastaları için sağlıklı mı

Hint mutfağının bazı faydaları arasında bağışıklık güçlendiriciler, iltihap önleyici özellikler ve gelişmiş beyin işlevi bulunur.

Ancak Hintliler çeşitli besin seçeneklerine sahip olmalarına rağmen daha fazla karbonhidrat ve şeker tüketmekte, önerilen miktardan daha az protein ve bitkisel protein tüketmektedir. Geleneksel bir Hint diyetinde bulunan en yaygın unsurlardan bazıları şunlardır:

  • Birçok farklı meyve ve sebze
  • lif açısından zengin
  • otlar ve baharatlar
  • Az yağlı

Hint yemeklerinin sağlıklı olup olmadığına karar vermeden önce onu nasıl hazırladığınız, kullandığınız malzemeler ve ne sıklıkta yediğiniz önemlidir.

Hint mutfağının dezavantajları:

Bir restoranda Hint yemekleri genellikle yağ ve baharatlarda yüksektir. Ayrıca restoranlar çok hijyenik değil. Yani restoranlardan sipariş verdiğinizde sağlıksız olacak.

Yiyecekleri çok fazla yağla veya çok uzun süre pişirmek onları daha az besleyici yapar. Ayrıca, bir Hint ana yemeği için pirinç, ekmek, naan, paratha veya roti en yaygın eşliklerdir. Tereyağıyla kaplanmış pirinç, yağ veya naan, karbonhidratlarda yüksektir. Roti, çok daha az karbonhidrat içeren kepekli bir ekmektir.

Çok fazla baharat ve acı biber kullanılırsa yiyecekleri sindirmek zor olabilir. Yoğurt gibi süt ürünleri mideye iyi gelir. Ancak diğer şekerli süt ürünlerini tüketmek sağlığa zararlıdır. Kızarmış Hint aperatifleri yemek mideniz ve kalbiniz için iyi değil

Potansiyel sağlık yararları:

Hint mutfağında şeker oranının daha az olması şeker hastaları için daha sağlıklı olmasını sağlıyor. Fındık, baklagiller ve az yağlı süt ürünleri ile dolu olduğu için de uygundur. Ayrıca, kalbinizi, böbreklerinizi ve vücudunuzu güvende tutmak için gerekli olan önemli miktarda yeşil sebze ve taze meyve bulabilirsiniz.

Baharatlar ve otlar sadece baharat değildir. Mikroorganizmaların büyümesini engellemeye yardımcı olan antioksidan ve antimikrobiyal özellikleri ile bilinirler. Öte yandan baharatlar metabolizmayı hızlandırır, bu da kilo vermeye yardımcı oldukları anlamına gelir.

Hint yemeklerindeki zencefil, mide bulantısını ve sindirimi hafifletmeye yardımcı olabilir, bu da yemeğin tadını iyileştirir. Hint mutfağında yer alan sarımsak da kalbe iyi gelir, bağışıklık sistemine ve metabolizmaya yardımcı olur.

Şunları da Sevebilirsiniz: Quesadillas Sağlıklı mı?

Sağlıklı Hint Yemekleri Nasıl Yenir?

Sağlıklı Hint Yemekleri Nasıl Yenir?

Hint yemekleri kilo vermenize yardımcı olabilir, ancak bu tamamen ne yediğinize bağlıdır. Bazı Hint yemekleri yağda yüksektir, onlardan kaçınmak isteyebilirsiniz. Şimdi bir ipucu.

Sağlıklı Hint yemekleri yemek için mutfağınızda hazırlayın. Hint yemekleri ancak evde hazırlandığında sağlıklı olabilir. Sağlıklı Hint yemekleri yemek için yapmanız gerekenler:

Porsiyon kontrolü:

Her ek roti yaklaşık 80-90 kalori ekler. Bir porsiyon pirinç sadece 100 kalori sağlar

Kızarmış yiyeceklerden kaçının:

Bunun yerine, haşlanmış, buğulanmış, basınçlı pişirilmiş, sote veya ızgara yiyecekleri yiyin..

Yapay şekeri sınırlayın:

Vücudunuz için daha iyi oldukları için bal, tarçın ve meyve şekeri gibi doğal şekerler kullanın.

Baharat kullanın:

Tarçın, kakule ve karanfil gibi baharatlar kullanın. Baharatlar ekstra yağlara daha sağlıklı bir alternatiftir. Zerdeçal ve karabiber, birçok sağlık yararı için Batı’da popülerlik kazanan en önemli geleneksel baharatlardan ikisidir.

Zerdeçal ve karabiberin bağışıklığın emilimini artırdığına, zihni ve bedeni sağlıklı tuttuğuna inanılıyor.

Şunlar da hoşunuza gidebilir: Burgerler sağlıklı mı?

Hint mutfağının zenginliği ile kendinizi cezbedin

Kendinizi zengin, çeşitli ve lezzetli bir mutfaktan mahrum bırakmanız zor. En sevdiğiniz yemeği sipariş etmek için telefonu elinize aldığınız anda, sizi durduran tek bir düşünce olabilir. Ve Onun, hint yemekleri sağlıklı mı?

Evet, öyle, ancak yalnızca evinizden geliyorsa. Sizi durdurmuyoruz, aksine en güzel mutfağı en sağlıklı şekilde tatma şansına sahip olmanız için sizi teşvik ediyoruz. Yemek yapmaya başlayın ve keyfini çıkarın!

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.