Kabak Baharatlı Muz Krep – Temiz Bir Tabak

Bu Balkabağı Baharatlı Krep, tüm zamanların en sevdiğim tariflerinden birinin mevsimlik eğlenceli bir dokunuşu. Plantain krepleri bana ilk olarak The Paleo Mom’dan geldi ve o zamandan beri, sayabileceğimden daha fazla versiyonuna sahip oldum. Hepsi bloga layık değildi, ama her zaman eğlenceliydi. Bu sürümü geçen sonbaharda yayınlamayı planlıyordum, ancak karışıklık içinde biraz kayboldu ve bu baharatlar sadece sonbaharda iyi değildi! Bu lezzetli, tahılsız, süt içermeyen, turta kadar kolay kreplerle balkabağınızı renklendirin.

Tatlı dişinizi tedavi edin!

Kısıtlı bir diyetin ardından, tüm hoşgörülerden vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Günaha sert olabilir ve çarptığında, elinizde güvenle yenebilecek bir şey olması güzel. Sweet Apricity’ye girin. Otoimmün protokolle %100 uyumlu kremsi, lezzetli karameller ve çiğnenebilir marshmallowlar yaparlar. Mükemmel müşteri hizmeti, yüksek kaliteli malzemeler, üyelik ve tasarruf programı ve AIP’de karşılaşacağınız en inanılmaz güzelliklerden bazıları ile tatlı isteğiniz eksik olmayacak. Ayrıca, gıda hassasiyeti olan herkes için harika bir hediye!

acleanplate.com'dan Kabak Baharatlı Muz Krep tarifi #paleo #glutenfree #grainfree

Kabak Baharatlı Krep

Bu Kabak Baharatlı Krep, tahıl ve süt içermez, ancak harika sonbahar lezzetleriyle doludur.

Diyet: Süt Ürünleri Ücretsiz, Glutensiz, İnterstisyel Sistit, Düşük FODMAP, Fındıksız, Paleo, Peskataryan, Vejetaryen

Talimatlar

  • Kızartmak için hindistancevizi yağı hariç tüm malzemeleri bir karıştırıcıda birleştirin ve pürüzsüz olana kadar karıştırın.

  • Orta-yüksek büyük bir tavada bir çiseleyen hindistancevizi yağını ısıtın. Hamuru tavaya almak için 1/4 fincanlık bir ölçü kabı kullanın ve krepleri gruplar halinde, her bir tarafta 3 ila 5 dakika veya altın rengi kahverengi olana kadar pişirin.

bu tarifi denedin mi?#ACleanPlateAIP ile paylaşın ve etiketleyin!

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.