Karnabahar Börek – Temiz Bir Tabak

Bu, yıllardır yaptığım ve nasıl başladığını hatırlayamadığım bir tarif. Bunu yapmak için para aldığımda gözden geçirdiğim yemek kitaplarından birinde ilk kez karşılaştığımdan şüpheleniyorum, ancak bu on yıl önceydi (! !!) ve kayboldum. Bu nedenle, bu uyarlamaya ilham verdiğiniz için size güvenemeyeceğim fikrini ilk veren kişiden özür dilerim. Bu kesinlikle büyürken veya vegan karnabahar yıllarımda yaptığım bir şey değildi ve ancak otoimmün protokolü başlattıktan sonra arkadaş oldum ve dürüst olmak gerekirse ilişkimiz yeniden devam ediyor. Neredeyse tamamen gizleyen böyle tarifleri tercih ederim. Eğer itüzümü yiyemiyorsanız, bu hafta sonu brunch’ınız için harika bir karma kahverengi alternatiftir! Ben bu tarifte hem beyaz kısımları hem de yeşil kısımları olmak üzere bütün yeşil soğanı kullanıyorum. Yumurtalar böreğin birbirine yapışmasına yardımcı olur, ancak karnabaharınız çok fazla nem içeriyorsa yine de dağılır, bu yüzden buharda pişirdikten sonra mümkün olduğunca kurutduğunuzdan emin olun. Zevk almak!

Dondurucu pişirme ile basit tutun

Yemekleri önceden hazırlamak ve dondurucuda el altında tutmak, herhangi bir diyet değişikliğini sürdürülebilir kılmanın en iyi yollarından biridir. Çoğu gün mutfakta daha az zaman harcarsınız ve açlık ya da can sıkıntısı baş gösterdiğinde her zaman hazır bir şeyiniz olur. Paleo AIP için Dondurucu Pişirme ile, size yardımcı olmak için en sevdiğiniz 30 otoimmün protokol blog yazarından 123 kanıtlanmış tarif alacaksınız. Toplu yemek pişirmek ve ilerlemek için tasarlanan her tarif, saklama, dondurma ve yeniden ısıtma için talimatlar içerir. Günün her öğünü için tarifler ve özel günler için de tarifler var! E-kitap şu anda 18,90 $ karşılığında dijital olarak indirilebilir.

acleanplate.com'dan Karnabahar Börek Tarifi #paleo #glutenfree #dairyfree

karnabahar çörekler

Bu sağlıklı karnabahar börekleri, normalde kızarmış patates veya kurabiye servis edebileceğiniz her yere giden hızlı ve kolay bir garnitür.

Mutfak: Avrupa, Akdeniz
Diyet: Süt Ürünleri Ücretsiz, Glutensiz, İnterstisyel Sistit, Fındıksız, Paleo, Peskataryan, Vejetaryen

Teçhizat

  • buhar sepeti veya ızgara

  • mutfak robotu

Talimatlar

  • Bir tencereye 1/2″ su doldurun ve hafifçe kaynatın. Karnabaharı bir buharlı sepete veya tel ızgaraya ekleyin, üzerini örtüp yumuşayana kadar yaklaşık 10 dakika buharda pişirin.

  • Karnabaharı tavadan çıkarın ve hafifçe soğumaya bırakın, ardından mümkün olduğunca fazla suyu çıkarmak için kağıt havluların arasına bastırın.

  • Zeytinyağı ve mayonez dışındaki her şeyi bir mutfak robotunda birleştirin ve pürüzsüz olana kadar işleyin, ardından 6 köfte haline getirin.

  • 1 yemek kaşığı zeytinyağını orta ateşte bir tavada ısıtın. Bir seferde 3 köfte pişirin (tavanız hepsini pişirecek kadar büyük değilse), köftelerin her iki tarafını da altın kahverengi ve gevrek olana kadar yaklaşık 5 dakika pişirin. İkinci parti için kalan yemek kaşığı zeytinyağını kullanın.

  • Her köfteyi isteğe bağlı bir parça mayonez ile servis edin.

bu tarifi denedin mi?#ACleanPlateAIP ile paylaşın ve etiketleyin!

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.