Keçi peyniri ve boğuk erkekler ile kabak çorbası

Ne Luc ne de ben alışverişe meraklı değiliz, özellikle birlikte alışverişe. Mağazalarda el ele gezerken rahat ve memnun bir şekilde gördüğünüz şu çiftleri tanıyor musunuz? Asla biz olmayacağız. Kilitleme bu açıdan iyiydi; birimiz alışverişe gitti (genellikle Luc çünkü benim mantıksız, verimsiz ve sorumsuz bir alışverişçi olduğumu düşünürdü) ve geri kalanlar internetten satın alındı.

Ancak yeni veranda mobilyalarına ihtiyacımız vardı ve bahçe merkezini cesaretlendirmeye karar verdik. Luc çılgınca bize yardım edecek birini ararken, iyi sabitlenmediğini keşfettiğim salıncakları ve asma sandalyeleri denemekten çok mutlu oldum. Bize “Emilie”nin aranacak pazarlamacı olduğu söylenmişti, ama onu tespit etmek zordu. Sorun çözüldü: Luc, mobilyaların büyük bölümünün ortasına düştü ve tamamen “EMILIE!”yi patlattı. Ondan sonra her şey yolunda gitti; sekiz yemek sandalyesi ve iki şezlong seçildi, parası ödendi ve 10 dakikadan kısa sürede yüklendi ve hafif yara bere içinde topallayarak dışarı çıktım.

Yaşlı ve kırık olduğum için (yukarıya bakın), fizyoterapistimi haftada iki kez ziyaret ediyorum. Çalışırken şarkı söylemeyi çok seviyor ve daha geçen hafta, bir zamanlar ama artık şanlı olmayan, denize açılmaya elverişsiz, terk edilmiş bir gemi hakkında eski bir Fransız şarkının güzel, gürültülü bir yorumunu başlattı: “Eski İngilizceyi düşündüğümde…” (Yaşlı İngiliz kızı aklıma gelince…) Gülerek ‘Sana ilham verdiğime çok sevindim!’ dedim. O zamandan beri, tuhaf bir şekilde, nakaratlardan kaçındı.

Bahar için lezzetli, hızlı ve kolay bir çorbadır.

İçindekiler (6 kişilik)

45 gr tereyağı

1 soğan, soyulmuş ve dilimlenmiş

2 arpacık, soyulmuş ve dilimlenmiş

2 diş sarımsak, ezilmiş

200 gr yıkanmış ve doğranmış pırasa

450 gr kabak, yıkanmış ve dilimlenmiş

1 büyük patates, soyulmuş ve dilimlenmiş

1 litre tavuk suyu (veya isterseniz sebze suyu)

1 çay kaşığı kırmızı biber

Deniz tuzu ve taze çekilmiş karabiber

150 gr taze keçi peyniri

Tereyağını büyük bir tencerede orta ateşte eritin. Soğanları, arpacık soğanları ve sarımsağı ekleyin, yapışmalarını önlemek için ara sıra karıştırarak yaklaşık beş dakika soteleyin. Tereyağına pırasa, kabak ve patates kaplamasını ekleyin ve birkaç dakika daha pişirin. Et suyu ve baharat ekleyin ve yaklaşık 20 dakika veya sebzeler yumuşayana kadar pişirin. Keçi peynirini ekleyin ve çorbayı pürüzsüz olana kadar karıştırın.

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.