Meme Kanserinin Nefret Ettiği Yiyecekler – Sağlıklı Mutlu Beslenme

Sonuç olarak, genetik kalıtım kader değildir. Yaşam boyu sağlığınız, hamileliğinizde önceden belirlenmiş değildi. Aksine: kendi sağlık ve uzun ömür modelinizi şekillendirme fırsatına ve gücüne sahipsiniz.
-Dr. Jeffrey S. Mülayim

Ulusal Meme Kanseri Farkındalık Ayını yeni bitirdik. Keşke meme kanseri çirkin başını yılda bir ay büyütse. Ne yazık ki, bu yıl boyunca önemsediğimiz insanları etkiliyor ve çoğumuzun doğrudan veya dolaylı olarak bağlantı kurduğu bir şey. Amerikan Kanser Derneği, her yıl 230.000 yeni vakanın teşhis edildiğini ve 40.000 ölümle sonuçlandığını bildiriyor. Büyükannem bundan öldü ve bu yüzden her zaman aklımda olan bir şeydi. Neyse ki, genetiğimizin kaderimizin sadece %20’sini oluşturduğu ve %80’inin yaşam tarzımızdan ve yiyecek seçimlerimizden etkilendiği söylenmiştir. Bizde var!

Sağlığımız için yediğimizde, uzun bir oyun oynuyoruz. Bir gün boyunca doğru yemek, daha az şişkin veya daha enerjik hissetmemize neden olabilir, ancak bu geçicidir. Eski beslenme şeklimize döner dönmez tüm bu belirtiler geri geliyor. Uzun vadede iyi yemek, geleceğimizi değiştirebilir, sağlıklı, aktif ve sevdiğimiz şeyleri yaparken sevdiklerimizle daha fazla zaman geçirmemizi sağlayabilir.

bölücü

Peki meme kanseri hangi yiyeceklerden nefret eder?

bitki bazlı diyet

  • Araştırmalar, günlük yürüyüşle birlikte bitki bazlı bir diyet uygulayan kadınların, sadece 14 gün içinde meme kanserine karşı savunmalarını (kan testleri ile belirlenir) artırdığını göstermiştir. Bunun, hayvan proteininde bulunan IGF-1 adlı kanserle savaşan büyüme hormonunun seviyelerinin azalmasından kaynaklandığı düşünülmektedir.
  • Bir Pritkin Vakfı araştırması, bitki temelli bir diyet uygulayan insanların kanserle, yapmayanlara göre yaklaşık sekiz kat daha iyi savaşabildiğini gösteren bir dizi deney geliştirdi.
  • Bitki bazlı bir diyet, mevcut kanserlerin büyüme hızını da yavaşlatabilir. Meme kanseri hücreleri her 25 ila 1000+ günde bir ikiye katlanır. 33 kez ikiye katlandığında, milyarlar var. Bu genellikle tespit tekniklerinin kanseri bulduğu zamandır. Bu zaman ölçeğinde nereye düştüğünüz, yediklerinizden etkilenebilir ve size bunu erken tespit etmek için daha fazla zaman verir.
  • Kanserin kolesterolle beslenebileceğine inanılıyor. Bir Petri kabı çalışmasında, meme kanseri hücrelerinin LDL kolesterol tarafından uyarıldığı ortaya çıktı. Kolesterol sadece hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunur.

melatonin

Daha düşük melatonin seviyeleri, daha yüksek meme kanseri seviyeleri ile ilişkilidir. Harvard Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırma, et yemenin düşük melatonin seviyeleri ile ilişkili tek gıda olduğunu buldu. Buna karşılık, bitki bazlı bir diyet vücutta daha yüksek melatonin seviyelerine yol açar. Melatonin açısından en yüksek gıdalar arasında ayçiçeği ve keten tohumu, tart kiraz, ceviz, yulaf, tatlı mısır, domates, üzüm (özellikle kabuğu), zencefil, muz ve Goji meyveleri bulunur.

sebzelerden

Turpgillerdeki glukozinolatlar, kadınların vücutları tarafından üretilen östrojeni metabolize etmesine ve güvenli bir şekilde ortadan kaldırmasına yardımcı olur. Johns Hopkins School of Medicine’de bir doktor olan Dr. Paul Talalay, brokoli ve Brüksel lahanasının, potansiyel kanserojenleri detoksifiye etmek için aynı anda birden fazla şekilde çalışan birkaç “iki işlevli detoks yapıcıdan” biri olan kanser koruyucu bir maddeye sahip olduğunu buldu.

Elmalar
Elma özütünün bir petri kabında östrojen reseptörü pozitif ve negatif meme kanseri hücrelerinin büyümesini baskıladığı gösterilmiştir. Apple’ın antioksidanları ciltte yoğunlaşmıştır, bu nedenle organik satın almak için iyi bir üründür.

keten tohumu
Keten tohumu, lignan adı verilen bir bileşik sınıfının ana kaynağıdır. Liganlar vücudumuzdaki östrojen dengesini etkiler ve meme kanserine karşı daha fazla korunmaya yardımcı olur.

Lif

  • Günde en az 30 gram lif tüketilmesi önerilir. Ortalama bir Amerikalı günde 15 gramdan az lif tüketir. Ne yazık ki, yetersiz lif alımı meme kanseri için bir risk faktörüdür.
  • Lifin faydaları, tedavisi daha zor olan östrojen reseptörü negatif meme tümörleri için daha da etkili görünmektedir. Bir çalışmada, yüksek lifli bir diyetle menopoz öncesi kadınların bu tür meme kanseri geliştirme olasılığı %85 daha azdı.
  • Günde tüketilen her 20 gr lif, meme kanseri riskinde %15’lik bir azalma ile ilişkilidir. Lif sadece bitkisel besinlerde bulunur.

Mantarlar

Mantarlar, T ve B hücrelerine mesaj gönderme ve daha sonra kanserle savaşmaya yardımcı olan genleri aktive etme gibi özel bir yeteneğe sahip olan mukopolisakkaritler adı verilen benzersiz bir maddeye sahiptir. Araştırmalar, düzenli mantar tüketiminin meme kanseri insidansının azalmasıyla ilişkili olduğunu göstermiştir.

Soya

Soya, daha düşük meme kanseri oranlarıyla ilişkilendirilmiştir. Ek olarak, daha yüksek düzeyde soya tüketen meme kanseri teşhisi konan kişiler daha uzun yaşama eğilimindedir. Bunun nedeni soyada bulunan fitoöstrojenlerdir. Fitoöstrojenlerin, daha önce östrojen pozitif veya östrojen negatif meme kanseri olan kadınlarda kanseri azalttığı gösterilmiştir. Özellikle, esas olarak soya gıdalarında bulunan izoflavonlar, normalde tümör büyümesini uyarabilen hormonların yaşadığı hücre zarları üzerindeki bölgelere bağlanır. Epidemiyolojik araştırmalar, soya proteini yüksek diyetler tüketen Güneydoğu Asya popülasyonlarından kadınların, normalde sadece az miktarda soya tüketen Amerikalı kadınlara kıyasla meme kanseri riskinin 4-6 kat daha düşük olduğunu göstermiştir.

narenciye
Araştırmalar, narenciye meyvelerinin kanseri önlemede önemli bir rol oynayabileceğini göstermiştir. Aslında, Ulusal Kanser Enstitüsü portakalları bilinen tüm doğal kanser inhibitörlerinin eksiksiz bir seti olarak adlandırıyor. Narenciye meyvelerinin farklı bileşenleri, birbirlerinin etkilerini artırmak için birlikte çalışır. Bütün meyveyi yemek önemlidir. Sadece narenciye suyu içmek aynı etkiye sahip değildir.

Narenciye meyvelerinin, belki de diğer tüm yiyeceklerden daha fazla, bilinen birçok kanser önleyici madde içerdiği bulunmuştur.
süper gıdalarSteven Pratt ve Kathy Matthews

Sağlıklı Narenciye Gıdaları

Meyveler ve fındık

Meyveler ve kuruyemişler, ellagik asit olarak bilinen en yüksek antioksidan seviyelerini sağlar. Bu antioksidan, kanseri teşvik edebilen metabolik yolları bloke eder. Bazı araştırmalar, en fazla ellagik asit içeren yiyecekleri yiyen kişilerin kansere yakalanma olasılığının üç kat daha az olduğunu göstermiştir.

Sağlık için yemek yerken en iyi strateji, çeşitli farklı yiyecekler yemektir. Bir strateji, diyetinize dahil etmek istediğiniz yiyeceklerin bir listesini telefonunuzda tutmaktır, böylece alışveriş yaparken, evinizdeki her öğenin olduğundan emin olmak için listede gezinebilirsiniz. Ayrıca, doğal seçiminiz olmayabilecek yiyecekler için, en sevdiğiniz yiyecekleri yemeden önce belirli bir günde onları yemeye çalışın.

Umarım bu ipuçları size ve ailenize diyetinizi kişiselleştirmenize ve daha uzun, daha sağlıklı ve daha mutlu bir yaşam sürmenize yardımcı olur!

“İyi bir savunma en iyi saldırıdır”
hastalık deliryumJeffrey S. Mülayim

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.