Sağlıklı Bağışıklık Sistemimiz Bölüm 2/2

Doğru hammaddeler… bağışıklık sisteminin koruyucu gücünü ikiye veya üçe katlayabilir.

Doktor Joel Fuhrman

Dr. Fuhrman’ın bahsettiği hammaddeler vücudumuza enjekte ettiğimiz yiyecek ve içeceklerdir. Önceki bağışıklık sistemi blogu, gıdaların faydaları hakkındaydı. Bu blog daha çok otlar, aromatikler ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardımcı olacak diğer doğal stratejilere odaklanıyor. Otlar ve aromatikler, bağışıklık modülatörleri, antimikrobiyaller ve bağışıklık uyarıcılar olarak ayrılabilir. Birincisi bağışıklık sistemini güçlendirir, ikincisi mikropları öldürür ve üçüncüsü en çok ihtiyacımız olduğu anda bağışıklık sistemini hızla harekete geçirir. Üçünün de elimizden gelenin en iyisini yapmasına ihtiyacımız var!

Modern tıp, gerektiğinde enfeksiyonları tedavi etmede yardımcı olur, ancak ne yediğimizi ve enfeksiyonlarla savaşmasına veya ilk etapta onları önlemesine yardımcı olmak için vücudumuza nasıl davrandığımızı bilmek de aynı derecede önemlidir. Bütünsel yaklaşım, güçlü bir uzun vadeli bağışıklık sistemi oluşturmak için idealdir. Daha sağlıklı bir vücudu ve geleceği desteklemek için geleneksel tıbbın yanında bitkisel tedaviler kullanılabilir. İşte nasıl!

1) Bağışıklık Modülatörleri

Bağışıklık modülatörleri, bağışıklık sistemini dengelemeye ve güçlendirmeye yardımcı olur. Bağışıklık sistemimizi genel olarak daha sağlam kılan, hücre sinyalini iyileştiren proaktif bitkilerdir (reaktif ayetler). Mantarlar, astragalus (herhangi bir sağlık gıda mağazasında bulabileceğiniz bir takviye) ve mürverin parladığı yer burasıdır. Birçok insan, grip veya diğer mevsimsel hastalıklara maruz kalmamak için bağışıklık sistemlerini güçlendirmeye yardımcı olmak için kış aylarında her gün mürver şurubu alır. Otlar ayrıca sarımsak, soğan, zencefil, yaban turpu ve acı biber gibi bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Bunlar dolaşımı hızlandırır, mukus akışını iyileştirir (biliyorum ama önemli), sindirimi iyileştirir ve vücudunuzun genel olarak patojenlerden kurtulmasına yardımcı olur. Zencefil parçalarını gece boyunca suda bekletebilir ve ertesi gün boyunca içebilirsiniz. Aromatiklere ek olarak, kekik ve kekik gibi otlar da bağışıklık sistemini modüle etmeye yardımcı olur. Onları mümkün olan en kısa sürede ekleyin!

2) Antimikrobiyaller

Antimikrobiyaller virüsler, bakteriler ve mantarlar gibi mikropları öldürür. Dezenfektan ve antiseptik özelliklere sahiptirler. Çoğu, tüm mikroplara karşı çalışır, ancak bazıları belirli bir mikrop türüne odaklanmayı hedefler. Bu şifalı bitkiler solunum ve sindirim yolları, cilt veya vücudun diğer kısımlarındaki enfeksiyonların tedavisine yardımcı olabilir.

Antimikrobiyallerin yaygın örnekleri arasında kekik, kekik, zencefil (taze), adaçayı, sarımsak (özellikle çiğ), soğan ve melisa bulunur. Geleneksel İlaçlar şirketi lezzetli bir melisa çayı yapar. Ben benimkini Whole Foods’tan alıyorum ama eminim diğer mağazalar da satıyor. Şuna bir bakın – çok yumuşak ve yatıştırıcı!

Ekinezya, antimikrobiyal olarak kullanılabilecek başka bir bitkidir. İnsanlar genellikle hasta olduklarında ekinezyayı düşünürler, ancak aynı zamanda etkili bir önleyici tedbirdir. Bu bitkilerin sağlıklı sindirimi teşvik etme gibi ek faydaları vardır ve hatta mikroplarla savaşmak için topikal olarak uygulanabilir. Peki hasta hissetmeye başladığınızda ne yaparsınız? İşte burada bağışıklık uyarıcılar devreye giriyor…

3) İmmünostimülanlar

Bağışıklık güçlendiriciler, enfeksiyonlarla etkili bir şekilde savaşabilmesi için bağışıklık sistemini hızla etkinleştirir. Bir bonus olarak, ayrıca antiviral, antibakteriyel ve antifungal faydaları vardır. En iyi soğuk algınlığı, grip veya başka bir enfeksiyonun ilk belirtisinde kısa süreli alınırlar. Yaygın örnekler arasında sarımsak ve ekinezya bulunur. Bazı insanların ekinezyaya alerjisi olduğunu ve otoimmün alevlenmeye neden olabileceğini unutmayın. Bu reaksiyona sahipseniz, hemen almayı bırakın. Ayrıca, bir otoimmün hastalığınız varsa, bu immünostimülanlar daha az uygun olabilir.

Kendinizi hasta hissetmeye başlarsanız, günlük diyetinizdeki mürver miktarını ve sıklığını artırmayı unutmayın. Ayrıca yukarıda bahsedilen (bağışıklık modülatörleri altında) çeşitli öğelerin eksik olmadığından ve daha fazla uyuduğunuzdan emin olun.

Hastalığın ilk belirtisinde yapılması önerilen bir içecek Zencefil Termos Çayıdır. Hazırlaması kolaydır, çok rahatlatıcıdır ve elinizden gelenin en iyisini yapmadığınız zamanlarda harika bir his verir.

Zencefil termos çayı

Hayatın Tadı – Maria Noel Groves

talimatlar

Balı ekleyin ve limon dilimlerini sıkın

Bazı otlar ve aromatiklerin birden fazla kategoriye ait olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Örnekler sarımsak, kekik ve kekiktir. Bunu seviyorum! Bu, gerekli tüm kategorileri eklediğinizden emin olmanızı kolaylaştırır. Salata yaparken üstüne biraz taze kekik veya kekik atın. Veya biraz sarımsak kızartın ve ızgara yapın. Bu lezzetli!

bölücü

Gıdaya ek olarak, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olacak birçok başka yol vardır.

Egzersiz ve stres azaltma

Bağışıklık sistemini güçlendirme stratejisi, egzersiz ve stres azaltma stratejilerinden bahsetmeden tamamlanmış sayılmaz. Bir çalışma, çocukların sadece altı dakika koşmasına izin vermenin kanlarındaki bağışıklık hücrelerinin seviyelerinde %50 artışa yol açtığını buldu! Başka bir araştırma, yaşlı ve hareketsiz kadınların sonbaharda üst solunum yolu hastalığına yakalanma olasılığının %50 daha fazla olduğunu, yarım saatlik yürüyüş programına başlayanların ise risklerini %20’ye düşürdüğünü buldu. Egzersizin bağışıklık sistemimiz üzerinde doğrudan bir etkisi vardır ve düzenli fiziksel aktivite sağlıklı bir bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır.

Meditasyonun zamanla bağışıklık sistemi üzerinde olumlu bir etkisi olduğu da gösterilmiştir. Forbes dergisi geçtiğimiz günlerde California Üniversitesi Harvard Tıp Okulu ve Sina Dağı’ndaki Icahn Tıp Okulu’ndan araştırmacıların çabaları hakkında bir makale yayınladı. Çalışma meditasyonun etkisi üzerinde yapıldı ve ilişkili herhangi bir değişiklik olup olmadığını görmek için 20.000 gene baktı. İncelenen tüm gruplar, gen ifadesinde iltihaplanma, stres ve yara iyileşmesi ile ilgili değişiklikler gösterdi. Ayrıca, daha sağlıklı yaşlanma ve depresyon ve bunama ile bağlantılı protein oranındaki bir değişiklik ile bağlantılı olan daha uzun telomerlere sahip oldukları ortaya çıktı.

“Meditasyon, sürekli olarak kendini korumaya çalışan bir vücudun günlük streslerini hafifleterek bağışıklık sistemimizi rahatlatabilecek onarıcı faaliyetlerde bulunmanın yollarından biridir. Tahmin, bunun daha sağlıklı yaşlanmaya yol açacağı yönündedir.

Rudolph Tanzie – Harvard Üniversitesi ve Massachusetts General Hospital’da Doktor

Uyku

Sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunmasında uykunun önemli bir rol oynaması şaşırtıcı değil, ama neden? Uyuduğumuzda vücudumuz hasarı onarır, detoks yapar, bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve hormonlarımızı dengeler. Kısacası uyku, vücudun kendini yenileme şeklidir. Amerikalıların en az 1/3’ü uykusuz. Sadece genel olarak biliş ve ruh halimize değil, aynı zamanda bağışıklık sistemimize de zarar verir. Aslında, günde 7 saatten az uyumak viral enfeksiyon riskini üç katına çıkarır. Başka bir İngiliz araştırması, gecede 5 saat veya daha az uyuyan işçilerin, ortalama 7 saat veya daha fazla uyuyanlardan iki kat daha fazla ölüm riskine sahip olduğunu buldu. Kilo alımı, uyku eksikliğinin bir başka olumsuz yan etkisidir. Bir araştırma, günde 5 saat (7-9 saate kıyasla) uyumanın kişinin kalori alımını artırdığını, bu da sağlıklı bir diyete bağlı kalmayı zorlaştırdığını ve dolayısıyla kilo alımına yol açtığını buldu. Uykunun sadece bağışıklık sistemini değil hayatımızın her alanını etkilediği açıktır. Yatmadan önce bir rutin oluşturmaya çalışın. Yarım saat kitap okumak, banyo yapmak veya vücudunuzu uykuya hazır olduğunuzu anlaması için kandıracak herhangi bir şey olabilir. Daha rahat uykuya dalmaya başladığınızı ve daha huzurlu bir gece geçirdiğinizi göreceksiniz.

kuru fırçalama

Bu tanıdık olmayabilir, ancak yüzlerce yıllık ve Yunanistan ve Japonya’ya kadar uzanıyor. Kuru fırçalama, duştan hemen önce yapılır ve cildinizin kuru fırçalama için özel olarak tasarlanmış bir fırça ile nazikçe fırçalanmasını içerir. Kuru fırçalamanın enfeksiyon süresini azaltarak ve toksinlerin vücudumuzdan atılmasını hızlandırarak bağışıklık sistemine yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Ama nasıl? Fırça kıllarının gözenekleri uyarması ve açması gerekiyor. Terlemeyi kolaylaştırarak, lenfatik sistemimizde dolaşan toksin miktarını azalttığına inanılmaktadır. Aynı zamanda cildimizi daha yumuşak ve pürüzsüz bırakarak eksfoliye eder.

Haftada birkaç kez kuru fırçalama yapılabilir. Çok fazla baskı eklemenize gerek yok. Vücudunuzu nazikçe kalbinizin yönünde fırçalayın. Pek çok güzellik mağazasında (örneğin Ulta, Sephora) ve eczanelerde (örneğin CVS, Walgreens) kuru bir fırça alabilirsiniz. Duştan sonra cildinizin kurumaması için nemlendirici kullanın. Kuru fırçalamanın cildinizi tahriş ettiğini fark ederseniz, muhtemelen çok fazla baskı uyguluyorsunuzdur. Kuru fırçalama herkes için değildir ve egzama, sedef hastalığı, yaralar veya diğer tahrişlerde yapılmamalıdır.

diğer hususlar

Sigara, alkol ve şeker gibi şeyler bağışıklık sistemine karşı çalışır. Ek olarak, geceleri şeker içmek veya tüketmek uykunuzu olumsuz etkileyerek bağışıklık sisteminiz üzerinde daha da büyük bir etki yaratabilir.

Son trendlerden biri karbonhidratı kesmek. Karbonhidratlar vücudumuzda şekere dönüştüğü için bu mantıklı değil mi? Hayır, vücudumuzun karbonhidratlara ihtiyacı var. Ancak bizim, yüksek derecede rafine edilmiş türlere (pişmiş ürünler, beyaz ekmek, vb.) değil, düşük glisemik, “yavaş yanan” tam gıda formuna (fasulye, kepekli tahıllar vb.) ihtiyacımız var. “Bebeği banyo suyuyla birlikte atmayın” ifadesini biliyor musunuz? Bu burada geçerlidir – bazıları bizim için kötü diye tüm karbonhidratları kesmeyin. Ne yediğiniz konusunda seçici olun ve mümkün olduğunca yüksek glisemik karbonhidratlardan kaçının.

Ellerini yıka! Hepimiz banyoyu kullandıktan sonra ve yemekten önce ellerimizi yıkamayı biliyoruz. CDC, “el yıkamanın ishale bağlı hastalıkların yaklaşık %30’unu ve solunum yolu enfeksiyonlarının yaklaşık %20’sini önleyebileceğini” bildirmektedir. Günlük rutininize bir veya iki kez eklemeyi deneyin. Bir fikir, başka bir yerden eve her geldiğinizde ellerinizi yıkamaktır. Bu, mikropları evinize getirme riskini azaltacak ve sizi ve ailenizi daha sağlıklı tutacaktır.

Sağlıklı bir bağışıklık sistemini korumada başarının anahtarı, onu uzun süre oynamaktır. Bunların hiçbiri bir gecede mucizevi değil. Ancak zamanla, bağışıklık sisteminiz için stratejik olarak yiyip içerseniz, egzersiz yapıp meditasyon yaparsanız ve iyi bir uyku programı sürdürürseniz, size daha iyi bir gelecek getirecek daha güçlü bir bağışıklık sistemine ve genel sağlığa sahip olacaksınız. sağlıklı ve mutlu!

Daha fazlasını bilmek ister misiniz? Bu sizseniz, okumak için iyi bir kitap Body Into Balance, bütünsel öz bakım için bitkisel bir rehber. Zevk almak!

– Afiyet olsun

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.