Sarımsaklı Biftek Zoodles – Temiz Bir Tabak

Bu Sarımsaklı Biftek Zoodles, Asya esintili lezzetli bir “erişte” tavada kızartma için bir spiralleştiriciden iyi bir şekilde yararlanır. Bu tarif, kurtulmak istediğim bir kavanoz sambal oelek (bir marka kırmızı biber salçası) olduğunda bir tutamda geldi. Bunu yapmak çok kolay! Otoimmün protokolü izliyorsanız veya itüzümünden kaçınıyorsanız kırmızı biber salçası ve kırmızı dolmalık biberi çıkarmanız gerekse de, atlamak lezzetten uzaklaşmaz. Diğerleri için zevkinize bağlı olarak az ya da çok biber salçası kullanın.

Basit AIP tarifleri mi arıyorsunuz?

Yorgunluk, ağrı veya hastalıkla uğraşırken, yemek pişirirken veya sonrasında büyük bir pisliği temizlerken aynı anda birden fazla iş yapmak zorunda kalmadan sağlıklı beslenmek yeterince zordur. Bu yüzden tek kap yemek favorim. 28 Günlük Tek Kap AIP kulağa tam olarak benziyor: Sadece %100 otoimmün protokol, tek kap tarifler içeren 28 günlük bir yemek planı. AIP’yi açıklayan bir giriş var ve tek kapta pişirme ve hazırlama, takip etmeniz gereken tek bir şey olduğunda çok daha kolay. Ayrıca, tavuklu börek çorbası, doyurucu yeşil smoothie’ler ve rengarenk salatalar gibi hala mevcut olan çeşitli tatlara hayran kalacaksınız! E-kitap şimdi 9,99 ABD doları karşılığında kullanılabilir.

acleanplate.com'dan Sarımsaklı Biftek Zoodles Tarifi #paleo #aip #autoimmuneprotocol

sarımsaklı biftek

Bu Sarımsaklı Biftek Zoodles, Asya esintili lezzetli bir “erişte” tavada kızartma için bir spiralleştiriciden iyi bir şekilde yararlanır. Özelleştirilebilir baharat seviyeleri için az ya da çok biber salçası kullanın.

Diyet: AIP, Süt Ürünleri İçermez, Yumurta İçermez, Glutensiz, Ceviz İçermez, Paleo

Talimatlar

  • Büyük bir karıştırma kabında amino asitler, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, limon suyu ve biber salçasını birleştirin. Biftek ekleyin ve buzdolabında 15 dakika marine edin.

  • Orta-yüksek ateşte büyük bir tavada, 1 yemek kaşığı zeytinyağını ısıtın. Biftekleri marine sosundan çıkarın (marinden tasarruf edin) ve 3-4 dakika her tarafı kızarana kadar pişirin.

  • Sarımsaklı tavaya 2 yemek kaşığı sıvı yağ ekleyin ve 1 dakika soteleyin, ardından geniş bir kaba aktarın ve kenara alın.

  • Tavaya kalan 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı kalan limon suyu, et suyu, maydanoz, kekik, pul biber ve marine edip ekleyin. Kaynatın ve yaklaşık yarı yarıya azalana kadar 2-3 dakika karıştırın.

  • Kabak ekleyin ve karıştırın, ısınana kadar 2-3 dakika pişirin. Biftekleri tekrar tavaya alıp tekrar ısıtın ve servis yapın.

bu tarifi denedin mi?#ACleanPlateAIP ile paylaşın ve etiketleyin!

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.