Tatil için mutfak başarısı! – Mutlu ve sağlıklı beslenin

Her yıl Aralık, kayıp gidiyor gibi görünüyor. Tatiller için arkadaşlar ve aile toplantıları arasında hafta sonları rezerve edilir ve birçok güzel hatıra yaratılır. Hayatımızdaki insanlara ve birlikte vakit geçirme fırsatına minnettar olmak için yılın tam zamanı. Genellikle bu olaylar, favori bir tatlı veya lezzetli tatil temalı bir içecekle ilişkilendirilir. Yemek lezzetli ve bol ve Ocak ayında skinny jean pantolonlarımız o lezzetli yemeklerin anılarıyla bizimle alay etmekten çok mutlu. Neyse ki, bel çevremizi kontrol altında tutarken bu favori yiyeceklerin tadını çıkarmamızı sağlayacak bazı stratejiler var!

  1. Midenizi stratejik olarak doldurun

Midemiz dolduğunda midemizdeki sinir alıcıları beynimize doyduğumuzu bildiren bir mesaj gönderir. Midemizin dolma hızı kaloriye değil hacme bağlıdır. Midenizi brownie ile aynı miktarda sebze ile doldurursanız, mideniz de tok hissedecektir, ancak vücudunuz tarafından işlenen kaloriler büyük ölçüde farklı olacaktır. Ne yazık ki, tatil toplantılarımızın çoğu yüksek kalorili, düşük besinli yiyecekler içerir. Yılın bu zamanı aynı zamanda birçok kişi tarafından şımartılmak için bir ödenek olarak kullanılır ve normal beslenme alışkanlıklarımızdan sapmamıza izin verir. Kendimize en sevdiğimiz tatil tatlısını yiyemeyeceğimizi söylersek, üç tane yememiz daha olasıdır. Ancak stratejik olarak yersek, yine de kendimizi biraz şımartabiliriz.

Besin yoğunluğu yüksek ve kalori yoğunluğu düşük gıdalar (örneğin meyveler, sebzeler, fasulye) sizi dolduracak ve vücudunuza en iyi şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu besinleri verirken kalori alımınızı korumanıza yardımcı olacaktır. Soru ne kadar yediğimiz değil, ne yediğimizdir. Bir partiye gittiğinizde önce sadece sağlıklı yiyecekler yiyerek midenizi doldurmaya çalışın. Bu aynı zamanda bir veya iki bardak su içmek için de harika bir zaman olacaktır. Daha sonra, kendinizi tok hissettiğinizde, canınız ne çekiyorsa onu (mantık dahilinde) şımartın. Besin açısından yoğun yiyecekleri doldurarak, en sevdiğiniz tatil yemeklerinin tadını çıkarırken yüksek kalorili yiyeceklere aşırı düşkün olma olasılığınız çok daha düşük olacaktır.

bölücü

2) Tavşan değil, kaplumbağa olun

Bir midenin dolu hissetmesinin yaklaşık 20 dakika sürdüğünü duymuş olabilirsiniz. Bu iyi bir genel kural olmasına rağmen, kesin bir bilim değildir. Midemizin doyduğumuzu beynimize söylemesine neden olan birçok faktör vardır. Bunlar, midemizin genişlemesi, belirli bir yiyeceğin ne kadar dolu olduğuna dair inancımız ve bu süreçte salınan hormonlar ve enzimler gibi şeyleri içerir. Yavaş yiyerek, vücudunuza beyninizden vücudunuzun geri kalanına tok olduğunuza dair sinyalleri tetiklemesi için zaman vermiş olursunuz. Sonuç olarak, genel olarak daha az yemek yersiniz ve canınız çektiği o tatil ikramı için birkaç ekstra kalori bırakırsınız!

Yeme sürecini yavaşlatmak sadece aşırı yeme riskini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda her yemekten sonra daha fazla doygunluk hissedebilirsiniz.

Jonathan Purtell, Kayıtlı Diyetisyen

Bir dahaki sefere bir tatil partisine gittiğinde, kendine yapamayacağını söyleme. Bunun yerine, kendinize bir veya iki ikramın tadını çıkarabileceğinizi söyleyin, ancak önce yukarıdaki stratejileri kullanmayı deneyin. Dağınık kalırsanız ve çok fazla kalorili yiyecek yerseniz, kendinize bir mola verin ve bir sonraki toplantıda tekrar deneyin.

İyi tatlar ve iyi tatiller!

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.