Vegan baba: Injera

Injera’nın anahtarı, fermantasyona aşina olmaktır. Ekşi mayalı ekmek gibi, injera da lezzetini yabani mayadan alır (ticari mayanın aksine). Ancak ekşi mayadan farklı olarak, bu tarifi hazırlamak çok daha kolaydır. Tezgahta birkaç gün ve bu hamur mutlu bir şekilde köpürecek ve Etiyopya gözleme haline getirilmeye hazır olacaktır. Fermantasyon dünyasına harika bir giriş! Ekmek glutensizdir, ancak yine de krep gibi yuvarlanır ve yaptığınız lezzetli yahnileri almaya yetecek kadar dayanıklıdır.

İÇİNDEKİLER
bir düzine ver

– 3 su bardağı teff unu
– 4 su bardağı su
– 1 çay kaşığı kabartma tozu
– 1/2 çay kaşığı tuz

YÖNTEM

1. Teff unu ve suyu karıştırın. Büyük, temiz bir cam veya seramik kaba dökün (56 oz konserve kavanozu kullanıyorum). Hamurun en az 1/3 oranında genişleyeceğini unutmayın, bu nedenle kabınızın yeterince büyük olduğundan emin olun. Her şeyin nefes alabilmesi için kabın ağzına bir bez parçası sabitleyin – Konserve kavanozunun ağzına bir bez havlu koydum ve metal halka ile sabitledim.

2. Hamuru, köpürmeye ve daha iyi kabarmaya başlayana kadar günde 3 kez karıştırarak 2-3 gün dinlendirin.

3. Hamur köpürdüğünde, kabartma tozu ve tuzu karıştırın.

4. Orta-orta ateşte 10 inçlik bir yapışmaz tavayı ısıtırken hamuru dinlenmeye bırakın.

5. Tavayı hafifçe yağlayın. 1/2 bardak meyilli tavaya dökün ve kaplamak için eğin (gerekirse meyilli suyla seyreltin). Enjektörün her tarafı köpürene kadar pişirin, ardından bir kapakla kapatın, böylece injera 2-3 dakika buharlaşabilir. Ekmeğin yanmaması için ısıyı ayarlayın.

6. Enjektörü bir soğutma rafına çıkarın ve sıcakken sarın. Sıcak tutmak için bir havlu ile örtün. Hamurun geri kalanıyla tekrarlayın.

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.