Vegan Baba: Tatlı Patates Challah

Uzun zamandır bu tarifi paylaşmak istiyordum. Tatlı patates, zenginleştirilmiş ekmek hamuru tariflerinde yumurtaları değiştirmenin yeni favori yolum. Son ekmeği güzel ve yumuşak yapar ve hamura vegan olmayan challah’ın birçok yumurta sarısını taklit eden renk katar. Bu, Peter Reinhart’ın tarifinin bir versiyonudur. Günlük esnaf ekmekleri, ancak patatesi sıvı malzemelere dahil etmek için bir blender kullanıyorum. Hamuru buzdolabında kabartıp ertesi gün onun istediği şekilde şekillendirip pişirebilirsiniz ama ben genelde aynı gün yapıyorum çünkü onun yöntemini uygulayacak zamanım ya da buzdolabı alanım yok. Tarif her seferinde güvenilir sonuçlar verir. İnanın bana: Çocuklara okul öğle yemeği için rulo ekmek yemeleri için haftada en az iki tarif yapıyorum.


2 somun veya 16 çörek yapar

İÇİNDEKİLER
Tüm ölçümler ağırlıkladır, hacimle değil

– 17 ons sıcak su

– 2.5 ons yağ

– 4 oz pişmiş tatlı patates (aşağıdaki nota* bakın)

– 3 ons şeker

– 14 gr instant maya

– 19 gr tuz

– 2 lb 3 oz ekmek unu

– fırçalamak için soya sütü

YÖNTEM

1. Su, yağ, tatlı patates, şeker, maya ve tuzu bir karıştırıcıya koyun. Pürüzsüz olana kadar karıştır.

2. Sıvıyı büyük bir kapta una ekleyin ve bir hamur haline getirin. Pürüzsüz olana kadar yoğurun.

3. Bir top oluşturun ve yağlanmış büyük bir kapta iki katına çıkana kadar üstü kapalı olarak yükselmeye bırakın.

4. Oradan, YouTube arkadaşınızdır. Topuzunuzda kaç tane örgü olmasını istediğinizi belirleyin (yukarıdaki resimde 6 numaralı örgü) ve nasıl örüleceğine dair bir video bulun. Tarifin iki somun yaptığını unutmayın.

5. Örgülü somunları parşömen kaplı bir çerez tepsisine yerleştirin (ideal olarak her iki somunu da büyük bir fırın tepsisine). Soya sütü ile fırçalayın.

6. Sıcak bir yerde üzeri açık olarak neredeyse iki katına çıkana kadar (yaklaşık 1 saat) mayalanmaya bırakın. Hamurun kurumasını önlemek ve soya sütü katmanları oluşturmak için her 15 dakikada bir soya sütüyle fırçalamaya devam edin (bu, ekmeğe piştiğinde parlak bir görünüm verir).

7. Hamur yükselirken fırını önceden 350 dereceye ısıtın.

8. 20 dakika pişirin, ardından tavayı döndürün ve ekmekler eşit şekilde kızarana ve tabana vurduğunuzda içi boş bir ses çıkarana kadar 15-20 dakika daha pişirin. Konveksiyonlu fırın gerçekten eşit şekilde esmerleşmiş ekmek elde etmenize yardımcı olur.

EKMEK ÜZERİNE BİR NOT

Bu aynı zamanda benim vazgeçilmez çörek tarifim – bu, büyük bir fırın tepsisinde 4×4’lük bir parti gibi pişirdiğim 16 çörek yapar. Çörekler gibi soya sütü ile fırçalayın, ancak tepsiyi yarıya kadar çevirerek 15-17 dakika 400 derecede pişirin. Veya, fırınlamadan önce üstlerini kesin ve soya sütü ile son fırçalamadan sonra susam serpin (aşağıdaki resimde gösterildiği gibi).

Veya sosisli/sosisli çörekler yapın.

*Not: Bir tatlı patatesin kabuğunu birkaç kez çatalla deliyorum, sonra patates ayarında mikrodalgada ısıtıyorum. Hızlıdır ve çok ıslak olmayan bir tatlı patates yapar.

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.