Vegan/Bitki Bazlı Proteinde Nelere Bakmalı?

Protein, herhangi bir sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemli bir parçasıdır. Kas inşa etmeye veya kilo vermeye çalışıyorsanız, özellikle değeri vardır çünkü protein, yağlara ve karbonhidratlara kıyasla parçalanmak için daha fazla enerji (yani kalori) alır. Buna gıdanın termojenik etkisi deniyor – ve bu nedenle, verilen net enerji beslenme tablosunda belirtilenden daha az olduğu için insanların “kalori kalori değildir” dediğini duyacaksınız.

Proteininizin tamamını hayvansal ve süt ürünlerinden almanız gerekmez. Bunlar, tartışmasız, sahip olduğumuz en iyi yüksek kaliteli eksiksiz protein kaynaklarıdır, ancak daha fazla bitki bazlı veya vegan bir diyet uygularsanız, tüm gerekli amino asitleri aldığınızdan emin olmak için takviye yapabilirsiniz.

PEKİ PROTEİN NASIL ÇALIŞIR?

Proteinler vücutta amino asit adı verilen bileşenlere ayrılır. Toplamda 20 tane var (bildiğimiz kadarıyla). Dokuz tanesi esastır (yani vücut onları üretemediği için onları yutmak zorundayız).

Bitki proteinlerinin çoğu “eksik” olarak sınıflandırılır çünkü vücudun ihtiyaç duyduğu tüm temel amino asitleri içermezler (size bakıyorum, kenevir ve pirinç. Onlar da kendi başlarına taneciklidir).

Bezelye, soya, kenevir ve pirinç gibi seçebileceğiniz çok sayıda bitki proteini ile vücudunuz için en iyisi nedir? Hepsi eşit derecede faydalı değildir. Bir sonraki satın alma işleminizi yaparken bir bitki proteininde aramanız gerekenler:

1. Porsiyon başına yüksek protein

Birçok bitki proteini, porsiyon başına daha düşük bir protein hacmine sahiptir. Besin panelinde, markalar arasında kolay karşılaştırma için 100g başına protein miktarına bakın.

100 gr’da 55 gr’dan az protein içeren (veya porsiyon başına 20 gr’dan az olmayan) hiçbir şey satın almayın.

2. TAM PROTEİN seçin

Çoğu bitki proteini “eksik” olduğundan (yani, vücudunuzun protein üretmesini sağlamak için tam bir amino asit profili içermezler, örneğin yulaf, fasulye ve fındık), “tamamlayıcı proteinleri” birleştirebilirsiniz, ancak bunun için hangisi olduğunu bilmeniz gerekir. amino asitler hangi besinlerde bulunur. Alternatif olarak, amino asit profilinin tam olduğundan emin olmak için farklı protein kaynaklarını karıştıran bir bitki proteini arayabilirsiniz. Bana çok daha kolay geliyor!

Paketin üzerinde “tam protein” yazan bitki bazlı proteinleri arayın veya net değilse doğrudan şirkete sorun.

3. SIFIR şeker ve/veya şeker alkolleri

Stevia veya keşiş meyvesi gibi doğal, bitki bazlı tatlandırıcılar içeren protein tozlarını arayın.

Örneğin içerik etiketinde “ose” ile biten herhangi bir şey muhtemelen bir şekerdir. sukroz, glikoz, sukraloz, dekstroz. Dekstrin ve maltodekstrinler nişastadan yapılan tatlandırıcılardır – bu yüzden yağsız kalmak istiyorsanız bunları atlayın.

Şeker alkolleri, sindirim rahatsızlığına, şişkinliğe ve gaza neden olabilen sentetik/düşük kalorili tatlandırıcılardır, bu nedenle bu türlerden kaçınmaya çalışın (genellikle ‘-ol’ ile biten):
ksilitol, maltitol, mannitol, eritritol, sorbitol.

4. Bitkisel yağlar veya kremler yok

Protein tozlarına yağ eklemenize gerek yoktur. Yağ, proteinin kasa hızlı ulaşımını yavaşlatabilir, aradığınız şey bu değil. Ayrıca kalori eklenir.

5. Süt veya Yumurta İçeriği Yok

Apaçık görünebilir… ama vegan veya bitki bazlı protein arıyorsanız, gizli süt ürünleri, yumurtalar ve yoğurt listede yok. Laktozsuz olarak tanıtılsa bile içerik listesinde peynir altı suyu, yumurta akı, albümin, yoğurt tozu veya kazein içeren herhangi bir şeyden kaçının. Bitki bazlı olarak kabul edilebilecek ancak vegan olmayan toz bal bile bulabilirsiniz.

İlk tercihim:

Tadı harika olan temiz, kaliteli bir protein arıyorsanız VEEGO bitki proteini favorilerimden biridir. Fıstık Ezmeli Çikolataları, lezzet ve beslenme açısından EPIC’tir. Fıstık ezmesi ve kakao tozu (diğerleri gibi tatlandırıcılar yerine) ile yapılır ve stevia ile tatlandırılır. Servis başına sadece 24,8 g protein içermekle kalmaz, aynı zamanda sebze, kenevir ve pirinç proteinlerinin akıllı bir karışımından oluşan eksiksiz bir amino asit profili içerir.

Hareket halindeyken proteininizi çiğnemeyi tercih ederseniz, lezzetli protein çubukları da yaparlar!

This post is sponsored by VEEGO protein. All opinions are my own and I only promote products I know, like and trust. Thank you for supporting the sponsors that make The Fit Foodie Blog possible. 

Sally O’Neil – Yönetici Editör

Sal, sağlıklı ve besleyici yemeklerin sıkıcı olması gerekmediğini ve formda kalsanız bile pastanızı alıp yiyebileceğinizi kanıtlama görevinde. Daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek 30 kilo verdikten sonra yolculuğunu The Fit Foodie blogunda başkalarıyla paylaşıyor. Aynı zamanda ticari fotoğrafçı ve yemek stilisti olarak çalışıyor, Beslenme ve Diyetetik alanında Sağlık Bilimleri Lisansı okuyor ve iki yemek kitabının yazarıdır: Love Move Eat (Bauer Media, 2017) ve Meal Prep Plan (Murdoch, 2019).


Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.