Zerdeçal, bu nedir? – Mutlu ve sağlıklı beslenin

Vücudumuz için çok faydalı olan zerdeçal, günlük olarak tüketilmesi tavsiye edilen besinlerden biridir. Peki nedir? Zerdeçal, Hindistan’da yaklaşık 4000 yıl öncesine dayanan bir baharattır. Gıda, kozmetik ve tıbbi amaçlar dahil olmak üzere birçok kullanım alanı vardır. Zerdeçal, kanserden romatoid artrite, konjonktivit, sindirim bozuklukları, depresyon, alerji ve daha pek çok şeye kadar çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılır.

Zerdeçal, zencefil ailesine ait çok yıllık bir bitkidir. Zerdeçaldaki biyoaktif bileşiğe kurkumin denir. Geleneksel tıpta zerdeçal binlerce yıldır kullanılmaktadır. Bugün bile zerdeçal tüm dünyada kullanılmaktadır. Ayurvedik uygulamada, zerdeçalın gazı giderici, sindirimi iyileştiren, menstrüasyonu düzenleyen, safra taşlarını eriten ve artriti gideren tıbbi özelliklere sahip olduğuna inanılır. Birçok Güney Asya ülkesi onu kesikler, yanıklar için antiseptik ve antibakteriyel ajan olarak kullanır. Pakistan’da, bir anti-inflamatuar ajan olarak ve gastrointestinal rahatsızlık için bir çare olarak kullanılır.

Modern Batı tıbbı, son 25 yılda zerdeçalı kapsayan 3.000’den fazla yayınla zerdeçalın gücünü fark etmeye başladı. Zerdeçalın klinik hedeflerinin çoğu, kolon kanseri için kolon ve inflamatuar bağırsak hastalığının tedavisi için bağırsaklar dahil olmak üzere sindirim organlarını içermiştir. Ek olarak, araştırmalar zerdeçalın vücudumuzdaki oksidanlarla savaşmaya yardımcı olduğunu, çevresel kirleticilerin, stresin, ultraviyole ışınlarının ve diğer patojenik faktörlerin etkileriyle savaşmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Zerdeçalın ayrıca vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olduğu, artrit ve diğer iltihaplı durumlarla savaşmaya yardımcı olduğu bulunmuştur.

Birçok çalışma zerdeçal ve kanserin faydalarına odaklanmıştır. Zerdeçal, kemopreventif ajanların üç grubuna da aittir; kanserojen blokerler, antioksidanlar (her ikisi de ilk DNA mutasyonunu önler) ve antiproliferatifler (yayılımı durdurmaya yardımcı olur). Ayrıca programlanmış kanser hücrelerini apoptoz (kanser hücrelerine ölmelerini söyler) olarak bilinen bir süreçle düzenlediği ve kanser hücrelerini kaspaz adı verilen ‘yürütme enzimini’ aktive ederek kanser hücrelerini doğrudan öldürebildiği bulunmuştur. proteinler.

bölücü

Peki zerdeçal nasıl yenir?

Günde ¼ çay kaşığı öğütülmüş veya ¼ inç zerdeçal kökü yemek tavsiye edilir. Bu, bir smoothie’ye karıştırılabilir, fırında patates veya salataya eklenebilir veya pişirdiğiniz hemen hemen her yemeğin üzerine serpilebilir. Tabii ki, bir ek satın alabilirsiniz, ancak zerdeçalın tam gıda formunda daha etkili (ve çok daha ucuz) olduğu gösterilmiştir. Markette, buzdolabında haftalarca, hatta dondurucuda daha uzun süre dayanacak yaklaşık on sente iki inçlik bir zerdeçal kökü satın alabilirsiniz.

Zerdeçal, antienflamatuar, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip çok güçlü bir antioksidan olmasına rağmen, vücut tarafından iyi emilmez. Neyse ki, karabiber yardım etmek için burada! Zerdeçal ile birlikte piperine adı verilen bir bileşik içeren zerdeçal yemek, zerdeçalın emilimini artırır. Piperine ayrıca baş ağrılarını, mide bulantısını, zayıf sindirimi giderdiği ve iltihap önleyici özelliklere sahip olduğu bulunmuştur, bu nedenle herkes için bir kazan-kazan! Peki ne kadar karabibere ihtiyacınız var? Araştırmalar pek bir şey göstermiyor. 20 kadar azve Bir çay kaşığı kan kurkumin seviyenizi önemli ölçüde artırabilir.

sağlıklı zerdeçal
bölücü

Uyarı!

Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), zerdeçal üzerinde kendi klinik denemelerini yürüttü ve zerdeçal zerdeçal için GRAS (genellikle güvenli kabul edilir) etiketini verdi. Bununla birlikte, çeşitli reçeteli ilaçlar zaman zaman yiyeceklerle etkileşime girebilir. Reçeteli ilaç alıyorsanız, önce doktorunuzla konuşmalısınız..

Ayrıca safra taşlarından muzdaripseniz, zerdeçal ağrıyı tetikleyebilir. Bununla birlikte, safra taşı olmayanlar için zerdeçalın safra kesesi kanseri riskini azalttığı bulunmuştur, bu nedenle artıları ve eksileri her birey için tartılmalıdır..

Son olarak, zerdeçal yüzyıllardır renklendirici olarak kullanılmıştır.nd boyayabilir pldikkatli kullanılmadığı takdirde lastik ve giysiler.

Source link

Leave a Comment

Your email address will not be published.